Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niewybuch leżał przy pomniku Inki!

Arkadiusz Panasiuk
Niewybuchy z czasów II wojny światowej nadal groźne. Jeden z nich usunięto kilka chwil przed początkiem uroczystości pod pomnikiem Inki Siedzikówny.

Od odsłonięcia pomnika Inki Siedzikówny we wsi Gruszki (gmina Narewka) minęło prawie 3 miesiące. Ostatnio okazało się, że o mało co nie doszłoby do tych uroczystości, gdyż policyjny saper odkrył w pobliżu pomnika ładunek wybuchowy.

Sprawa była utrzymywana jednak w wielkiej tajemnicy, gdyż 11 czerwca do wsi Gruszki miały przybyć tłumy i wielbicieli bohaterskiej sanitariuszki, jak i liczne zastępy VIP-ów w osobach ministrów resortów siłowych i ochrony środowiska, rzymskokatolickiego duchowieństwa, w tym nowo wybranego metropolity białostockiego, arcybiskupa Tadeusza Wojdy.

Jeśli dodamy do tego grupę leśników, gdyż to Lasy Państwowe były inicjatorem i sponsorem takiego właśnie upamiętnienia zamordowanej prze komunistów Siedzikówny, to skutki eksplozji bomby mogły być tragiczne.

Policja jednak zachowała się profesjonalnie.

- Przed uroczystością odsłonięcia pomnika Inki w Gruszkach było prowadzone rozpoznanie minersko- saperskie przez funkcjonariusza z KPP w Hajnówce. Jest to standardowe działanie przed takimi uroczystościami.- informuje mł. asp. Joanna Węcko z hajnowskiej komendy - 11 czerwca w trakcie takiego rozpoznania natrafiono na niewybuch pochodzący z czasów II wojny Światowej, który zabezpieczył patrol saperski jeszcze przed rozpoczęciem imprezy.

Narewka i jej okolice podczas ostatniej wojny były na przemian pod okupacją sowiecką i hitlerowską. Oba totalitaryzmy toczyły tu ze sobą śmiertelne boje.

72 lata po zakończeniu II wojny światowej nadal odnajdywane są niewybuchy, zwykle w pobliżu kompleksów leśnych, chociaż nierzadko też na placach budów w miastach i miasteczkach. Niektóre z nich są pokaźnych rozmiarów i w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Dość powiedzieć, że siła rażenia takiego niewybuchu może wynosić 1,5 kilometra. Tego typu ładunek znaleziono, np. w lipcu w Białymstoku przy ul. Ciołkowskiego. 10 tys. osób podczas akcji saperów musiało w trybie natychmiastowym musiało opuścić swoje domy. Skończyło się na strachu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto