Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W hajnowskim szpitalu od poniedziałku ruszy pracownia rezonansu magnetycznego. Pacjenci będą badani na miejscu

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Pracownia rezonansu magnetycznego w szpitalu w Hajnówce ruszy w najbliższy poniedziałek. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, ale i dla personelu
Pracownia rezonansu magnetycznego w szpitalu w Hajnówce ruszy w najbliższy poniedziałek. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, ale i dla personelu Marta Chmielińska
Od poniedziałku w hajnowskim szpitalu ruszy pracownia rezonansu magnetycznego. To ogromne ułatwienie dla pacjentów, ale też dla personelu placówki. Na początek z pracowni będą korzystać pacjenci SP ZOZ hospitalizowani w oddziałach szpitalnych, natomiast osoby kierowane przez poradnie specjalistyczne będą mogły wykonywać badania, gdy tylko sfinalizowana zostanie umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Hajnowski szpital zakupił nowoczesny rezonans kilka miesięcy temu, przez ten czas trwały szkolenia personelu pod okiem wyspecjalizowanych aplikantów, polegające na wykonywaniu badań testowych, z których skorzystało kilkadziesiąt osób. Od poniedziałku na nowym sprzęcie badania będą wykonywane na potrzeby pacjentów kierowanych z oddziałów SP ZOZ, a lada dzień rezonans będzie służył także osobom ze skierowaniami z poradni specjalistycznych.

Mamy w szpitalu bardzo dużo, bo aż 26, poradni specjalistycznych i do tej pory pacjenci, aby wykonać badania jeździli do innych powiatów - mówi Grzegorz Tomaszuk, dyrektor SP ZOZ w Hajnówce. – Teraz nie będą musieli tego robić, bo badania wykonają na miejscu.

Do tej pory mieszkańcy powiatu hajnowskiego najczęściej rezonans wykonywali w Bielsku Podlaskim lub Białymstoku, dojazd na badanie był uciążliwy nie tylko dla pacjentów, ale też dla personelu, któremu wyniki badań są niezbędne do dalszego procesu leczenia pacjentów. Teraz sytuacja zmieni się diametralnie.

Czytaj też:

Inwestycja oddana została z końcem 2022 r. i przygotowania do uruchomienia pracowni rezonansu trwały od początku roku. Placówce zależało na tym, aby personel był przygotowany w stu procentach.

Było to wiele godzin szkolenia się w obsłudze samego aparatu oraz przede wszystkim testowe badanie pacjentów - wyjaśnia Patrycja Sarnacka, kierownik działu organizacji jakości SP ZOZ w Hajnówce. – Personel z chęcią szkolił się i podnosił kwalifikacje wykonując dziesiątki badań testowych, także w czasie wolnym od pracy. Jesteśmy gotowi, aby od 13 marca udzielać świadczeń pacjentom ambulatoryjnym i szpitalnym. Już niebawem będziemy mogli badaniami objąć także pacjentów z powiatu. Szacujemy, że będziemy wykonywać około 10 badań dziennie, to dużo zważywszy na czas wykonywania poszczególnych badań.

Koszt całej inwestycji wyniósł ponad 8 mln zł, z czego wartość 4,4 mln zł dofinansowana została ze środków budżetu państwa. Szpital wygospodarował pomieszczenia po tzw. kuchence mlecznej, oprócz wejścia wewnętrznego, do pracowni rezonansu wejść można również z zewnątrz. Tuż obok zaplanowano pomieszczenia na pracownię tomograficzną, w której ulokowany będzie tomograf, do którego zakupu szykuje się SP ZOZ. Obecnie badania tomografem świadczy na terenie placówki podmiot zewnętrzny, a zakupienie własnego sprzętu pozwoli na samodzielne wykonywanie badań.

Chcemy zlokalizować te niezwykle potrzebne aparaty w jednym miejscu - wyjaśnia dyrektor Tomaszuk. - Złożyliśmy już projekt na dofinansowanie wyposażenia Szpitalnego Oddziału Ratunkowego z jednoczesnym wyposażeniem pracowni diagnostycznych, które współpracują z SORem, czyli właśnie pracowni tomografii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto