Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne badania dla dzieci z Hajnówki. Chodzi o wczesne wykrywanie cukrzycy typu 1

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W czwartek w Urzędzie Miasta Hajnówka odbyło się spotkanie dyrektorów placówek oświatowych i przedstawicieli szpitala z prof. Arturem Bossowskim. Rozmawiano o ruszającym w Hajnówce projekcie wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci
W czwartek w Urzędzie Miasta Hajnówka odbyło się spotkanie dyrektorów placówek oświatowych i przedstawicieli szpitala z prof. Arturem Bossowskim. Rozmawiano o ruszającym w Hajnówce projekcie wczesnego wykrywania cukrzycy typu 1 u dzieci Marta Chmielińska
Uczniowie szkół podstawowych i placówek przedszkolnych w Hajnówce objęci zostaną dobrowolnym programem profilaktyki cukrzycy typu 1. Badania pobranych próbek krwi trafią do specjalistycznego laboratorium w celu wczesnego wykrycia choroby w stadium bezobjawowym. Program wdrażają specjaliści pod kierunkiem prof. Artura Bossowskiego z Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

Hajnówka jest trzecim miastem - po Augustowie i Kolnie, gdzie prof.Bossowski prowadził rozmowy w sprawie badań dzieci uczęszczających do placówek oświatowych. Projekt ma związek z drastycznym wzrostem zachorowań na cukrzycę typu 1 wśród dzieci - także kilkumiesięcznych.

Możemy się cieszyć, że Uniwersytet Medyczny w Białymstoku realizuje duży program w skali światowej i część tego programu będzie realizowana w Hajnówce - mówił burmistrz Jerzy Sirak, rozpoczynając spotkanie. - Wierzę, że dzięki temu jest szansa żeby kondycję zdrowotną tych najmłodszych hajnowian zachować jak najlepiej się da.

Profesor Bossowski, który kieruje Kliniką Pediatrii, Endokrynologii, Diabetologii z Pododdziałem Kardiologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Białymstoku na spotkaniu w Hajnówce opowiadał dyrektorom placówek oświatowych o zagrożeniu cukrzycą typu I wśród dzieci oraz o pilotażowym programie badawczym, który prowadził we współpracy ze specjalistycznym laboratorium w Cardiff w Wielkiej Brytanii. W celu wczesnego wykrywania choroby przebadano wówczas ponad 1200 osób z rodzin zagrożonych cukrzycą czyli takich, w których ta choroba już występuje lub występowała. Teraz projekt objąć ma wszystkie dzieci do lat 9 w celu wykrycia tej ciężkiej choroby jeszcze na etapie bezobjawowym.

Na Podlasiu mamy około 50 tysięcy dzieci, to jest bardzo duże wyzwanie i musimy z państwem współdziałać, bo sami tego nie zrobimy - mówił prof. Artur Bossowski zwracając się do dyrektorów i przedstawicieli hajnowskiego szpitala. - Oczywiście tych 50 tysięcy nie przebadamy, bo część się nie zgłosi, a część rodziców nie będzie chciała poddać dzieci badaniom, ale zróbmy to w 50 procentach i według mnie będzie to sukcesem. Dzięki temu będziemy chronili nasze dzieci przed chorobą cywilizacyjną jaką jest cukrzyca typu 1. Nie mówimy, że zahamujemy chorobę, ale możemy ją spowolnić i możemy chronić przed powikłaniami.

Badania mają być proste - jednorazowe pobranie krwi za zgodą rodziców lub opiekunów i wysłanie próbek do badań. Techniczną stroną organizacji pobierania krwi zajmą się dyrektorzy placówek we współpracy z hajnowskim szpitalem. Rodzice za pośrednictwem szkół, przedszkoli i żłobka otrzymają informacje dotyczące możliwości skorzystania z bezpłatnych badań oraz o organizacji ich przeprowadzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto