Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białowieski Park Narodowy będzie bardziej dostępny dla niepełnosprawnych

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Białowieski Park Narodowy będzie bardziej dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami
Białowieski Park Narodowy będzie bardziej dostępny dla osób ze szczególnymi potrzebami Marta Chmielińska
Białowieski Park Narodowy otrzymał dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację zadań związanych z dostępnością obiektów dla osób z różnymi niepełnosprawnościami a także dla osób z małymi dziećmi. Wysokość tego grantu to 389 167 zł.

- W ramach przedsięwzięcia grantowego „Białowieski Park Narodowy – trwale chroniony, uniwersalnie dostępny” uwzględniono zarówno potrzeby osób z dysfunkcją wzroku lub słuchu, jak i osób z problemami w poruszaniu się – wyjaśnia Michał Krzysiak, dyrektor BPN. - Duży nacisk położyliśmy na zwiększenie bezpieczeństwa w obiektach Parku – poprzez doposażenie obiektów w sprzęt ewakuacyjny oraz ratowniczy czyli defibrylatory. Istotną część przedsięwzięcia grantowego stanowi zakup wyposażenia takiego jak wózki inwalidzkie czy balkoniki, które poprawią mobilność na terenie obiektów BPN.

Poza ułatwieniami dla osób z problemami w poruszaniu się Białowieski Park Narodowy zakupi wyposażenie pomocne przy komunikacji z osobami niesłyszącymi, takie urządzenia ułatwiające komunikację w języku migowym trafią do punktów obsługujących turystów. Powstaną także broszury na temat Muzeum Przyrodniczo-Leśnego, Rezerwatu Pokazowego Żubrów, Parku Pałacowego i Obrębu Ochronnego Rezerwat BPN dostosowane do potrzeb osób słabowidzących.

- Niezwykle istotną częścią działań w ramach przedsięwzięcia grantowego jest przeprowadzenie koniecznego remontu dźwigu windy w Muzeum Przyrodniczo-Leśnym – podkreśla dyrektor Krzysiak. - W ten sposób ułatwimy osobom z niepełnosprawnością dostęp zarówno do zasobów muzealnych, jak i do części biurowej budynku w którym zlokalizowane są pomieszczenia Dyrekcji BPN.

W ramach planowanych prac budynek Ośrodka Edukacji Przyrodniczej BPN zostanie wzbogacony o składany podjazd, z którego będą mogły korzystać osoby poruszające się na wózkach. Wszystkie przeszkody architektoniczne – schody, progi i podwyższenia zostaną w odpowiedni sposób oznakowane.

Również strona internetowa BPN dostosowana zostanie do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami.

Przedsięwzięcie grantowe jest elementem projektu „Obszar chroniony, obszar dostępny” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój, Działanie 4.3 Współpraca ponadnarodowa przez PFRON i partnerów: Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Global Nature Fund.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto