Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektor IPN w Białymstoku podpisał umowę z Komendą PSP w Hajnówce. Efektem ma być publikacja i wystawa oraz działania edukacyjne

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Dyrektor białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr Marek Jedynak podpisał we wtorek w Hajnówce umowę współpracy z komendantem Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Piotrem Koszczukiem
Dyrektor białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr Marek Jedynak podpisał we wtorek w Hajnówce umowę współpracy z komendantem Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Piotrem Koszczukiem Marta Chmielińska
Dyrektor białostockiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr Marek Jedynak podpisał we wtorek w Hajnówce umowę współpracy z komendantem Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej st.bryg. Piotrem Koszczukiem. Współpraca z IPN w Białymstoku ma obejmować wsparcie merytoryczne i działania edukacyjne dotyczące historii i roli straży pożarnych w życiu lokalnych społeczności. 

Efektem współpracy z IPN ma być publikacja oraz wystawa a także działania edukacyjne pokazujące budowanie polskości przez służbę w straży pożarnej.

- Mamy przyjemność i zaszczyt współpracować z Państwową Strażą Pożarną w Hajnówce, bo tutaj od pokoleń gromadzone są materiały i zbiory związane z historią straży ogniowych i straży pożarnej. Chcemy ten potencjał przekazać dalej, chcemy informacje te zebrać w konkretne działania - mówił dr Marek Jedynak, szef białostockiego IPN. - Działalność społeczników, strażaków którzy wrośnięci są w te okolice od pokoleń połączymy z dobrymi praktykami badaczy i edukatorów - pracowników Instytutu Pamięci Narodowej, by podnosić morale strażaków, ale też budować tożsamość lokalną.

Komendant KP PSP Piotr Koszczuk pielęgnuje zarówno historię straży hajnowskiej i drużyn z całego powiatu, ale też wartości patriotyczne. Kilka miesięcy temu rozpoczął przygotowania do obchodów 70-lecia powstania powiatowej straży pożarnej w Hajnówce i jednocześnie niemal 100-lecia istnienia straży pożarnej w różnych jednostkach organizacyjnych w mieście. Jednym z elementów jubileuszu będzie wydanie publikacji, do której współtworzenia zaprosił obecnych oraz emerytowanych druhów z całego powiatu z dawnym komendantem powiatowym Jarosławem Trochimczykiem na czele.

- Najbliższe spotkanie z emerytowanymi strażakami, w czasie którego zbieramy informacje dotyczące historii jednostek planujemy 20 grudnia w gościnnych progach Miejskiej Biblioteki Publicznej - mówi st. bryg. Piotr Koszczuk. - Będzie to jednocześnie spotkanie opłatkowe przed nadchodzącym Bożym Narodzeniem.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto