MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Wśród gości wicepremier Sasin [ZDJĘCIA]

Marta Chmielińska
Od poniedziałku do soboty potrwa 42. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej
Od poniedziałku do soboty potrwa 42. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej Marta Chmielińska
Dziś (poniedziałek) po południu rozpoczął się 42. Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Festiwal otworzył biskup hajnowski Paweł, a w inauguracji udział wzięło wielu zaproszonych gości w tym wicepremier Jacek Sasin, wiceminister Dariusz Piontkowski oraz parlamentarzyści i samorządowcy z regionu. W czasie koncertu inauguracyjnego wystąpił chór Acollada z Rygi na Łotwie, a już w czwartek rozpoczną się przesłuchania konkursowe.

Z powodu złego stanu zdrowia na otwarciu Festiwalu nie pojawił się Metropolita Warszawski i Całej Polski Sawa, uroczystego otwarcia dokonał więc prawosławny biskup hajnowski Paweł, który także odczytał list metropolity do obecnych gości. Głos zabrał także wicepremier Jacek Sasin, który wspomniał o związkach pomiędzy katolikami i prawosławnymi, jakie istniały na przestrzeni setek lat oraz o tolerancji – także religijnej, jaka wyróżniała Rzeczpospolitą. Wicepremier zapewnił też o wsparciu braci prawosławnych.

Chcę powiedzieć i zadeklarować w imieniu naszego rządu, wsparcie dla wszystkich osób wyznania prawosławnego, dla kościoła prawosławnego we wszystkich dziełach, które są państwa udziałem – zapewniał Jacek Sasin. – Dla dzieła podtrzymywania religii i tradycji, wspólnego działania na rzecz budowy lepszej Polski i lepszego społeczeństwa oraz zachowania naszej tożsamości i zasad moralnych. Tych działań wspólnych jest bardzo wiele, co daje satysfakcję. Chcemy czynem, a nie tylko słowem świadczyć o tym, że Polska jest jedna i Polacy wszyscy są bardzo ważni niezależnie od tradycji i wyznania. Chcemy bardzo mocno to podkreślić.

Festiwal rozpoczął koncert w wykonaniu ubiegłorocznego zwycięzcy Festiwalu. Chór Acollada z Rygi wykonał 11 utworów, wprawiając podniosły nastrój. Następne występy w Soborze Św. Trójcy już w czwartek w czasie pierwszego dnia przesłuchań konkursowych.

Do tegorocznego Festiwalu zgłosiło się 17 chórów z różnych stron Polski i świata. Pierwszego dnia przesłuchań usłyszymy reprezentantów Polski – w tym grupy z Hajnówki, Dubin, Siemianówki i Bielska Podlaskiego. Natomiast w piątek zaprezentują się także chóry z Finlandii, Rumunii, Litwy, Łotwy, Serbii i trzy zespoły z Polski.

Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy przygotowali wiele wydarzeń towarzyszących i tak, już we wtorek o 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej otwarta zostanie wystawa poświęcona Jerzemu Nowosielskiemu. Także od wtorku w Hajnowskim Domu Kultury można będzie oglądać wystawę ikon, a w środę o 17.00 o ikonach opowie film autorstwa Piotra Łozowika. Po seansie rozpocznie się spotkanie z autorem filmu oraz ks. Leoncjuszem Tofilukiem dyrektorem Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim.

Tradycyjnie też Festiwalowi towarzyszyły będą koncerty – tym razem nie tylko w najbliższej okolicy serca wydarzenia, jakim jest Hajnówka, ale też w tak odległych miejscach jak Lublin. Chóry zaprezentują się także w nieco innym wydaniu i wystąpią 12 maja o 20.00 na „Uczcie Folklorystycznej” w amfiteatrze w Hajnówce.

Ogłoszenie zwycięzców 42. Międzynarodowego Festiwalu Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej nastąpi 13 maja (sobota) w Hajnowskim Domu Kultury. Koncert Galowy planowany jest tego samego dnia na godzinę 15.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto