Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hajnówka. Odśnieżanie dróg zależy od ich standardu. Na niektórych śnieg może leżeć nawet kilka dni

mch
3 Maja - droga wojewódzka
3 Maja - droga wojewódzka mch
Pierwsze opady śniegu mamy już za sobą, wiadomo jednak, że zima dopiero przed nami. W oczekiwaniu na zaspy i kłopoty komunikacyjne warto przypomnieć sobie jakie jednostki odpowiadają za odśnieżanie ulic w Hajnówce oraz powiecie hajnowskim i do kogo należy dzwonić, gdy zaspy nie pozwalają wyjechać do pracy lub z niej powrócić.

Bezpieczeństwo zimą na drogach to bardzo ważna sprawa, temat ten zaprząta głowy osób, które codziennie poruszają się samochodami. Zaspy lub nagła gołoledź mogą utrudnić życie kierowcom, co robić gdy śnieg pada i pada a na drodze nie widać pługów odśnieżających? Przede wszystkim należy dzwonić do odpowiednich służb, pamiętając, że w Hajnówce krzyżują się drogi miejskie, powiatowe i wojewódzkie.

Za każdą z nich odpowiada inna jednostka i nasze uwagi należy zgłaszać do odpowiedzialnych za nie osób. Każdy zarządca drogi kieruje się także innym standardem utrzymania zimowego dróg, to powoduje, że w granicach jednego miasta przemieszczając się przez centrum możemy jechać drogą świetnie odśnieżoną i za skrzyżowaniem wjechać w zaspy „należące” do innego zarządcy.

Ulice miejskie

Za prowadzenie akcji zimowej odpowiada Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, zaś przetarg na zimowe utrzymanie nawierzchni wygrało po raz kolejny Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych z Hajnówki. Numer telefonu, pod który należy dzwonić w sprawach interwencji to: 730 103 503.

Ulice miejskie mają różny standard, a co za tym idzie różny czas odśnieżania i tak w pierwszym i najważniejszym standardzie, gwarantującym odśnieżenie i usunięcie śliskości na całej szerokości drogi oraz chodnika a także oczyszczenie nawierzchni ze śniegu luźnego i błota pośniegowego do 2 godzin od stwierdzenia występowania zjawiska (np. opadów śniegu, gołoledzi) znajdują się najważniejsze miejskie ulice w tym ulica Tadeusza Rakowieckiego i Adama Dowgirda prowadzące do szpitala powiatowego oraz ulice: Armii Krajowej, Białowieska, Mikołaja Reja, Ks. Ignacego Wierobieja czy Aleksego Zina.

Ulice miejskie: I standard:
Armii Krajowej, Białostocka (dojazd do Pronaru), Białowieska, Boczna, Brzozowa, Celna (od ul. 3 Maja do lasu), Chopina Fryderyka, Długa, Dowgirda Adama, Dojazd do szpitala przy ul. 11 Listopada, Dworcowa, Działowa, Elektryczna, Fabryka Chemiczna (od ul. Białostockiej do budynku nr 6), Filipczuka Jana, Jagiełły Władysława, Konopnickiej Marii, Kosidłów, Kolejowa, Kupały Janki, Kołodzieja Wincentego, Kołasa Jakuba, Ks. Wierobieja Ignacego Leśna, Łowcza, Mała, Mazurska, Mazury/Krzywa, Miłkowskiego Stanisława, Nadbrzeżna, Nowowarszawska, Odległa, Ogińskiego Michała, Ogrodowa, Orzeszkowej Elizy, Parkowa, Przytorowa, Rakowieckiego Tadeusza, Reja Mikołaja, Rzeczna, Słowackiego Juliusza, Sołoniewicz Tamary, Sosnowa, Ściegiennego Piotra, Warszawska (dojazd do Prokuratury Rejonowej), Wieniawskiego Henryka, Wróblewskiego Walerego, Zielona, Zina Aleksego, Żabia Górka.

Pozostałe kilkadziesiąt ulic miejskich zakwalifikowano do II standardu, co oznacza, ze czas doprowadzenia ich do bezpiecznej użyteczności wynosi od 2,5 do 3 godzin od momentu stwierdzenia występowania danego zjawiska pogodowego i, co ważne, dotyczy tylko jezdni. I tak do ulic utrzymywanych w II standardzie należą ulice o mniejszym natężeniu ruchu.

Ulice miejskie: II standard:

Akacjowa, Aksamitna, Agatowa, Bagienna, Bajeczna, Bartników, Bażantowa, Bednarska, Bielska do nr 10 a, b, c, d, Bliska, Bociania, Bohaterów Warszawy, Bohaterów Westerplatte, Botaniczna, Brylantowa, Bursztynowa, Celna osiedle, Ciasna, Cicha, Ciesielska, Cisowa, Cyprysowa, Czajki, Czeska, Daleka, Daniela, Dębowa, Diamentowa, Dojazd do Centrum Przedsiębiorczości i Firmy Żubr od ul. Górnej, Dubois Stanisława, Fabryczna, Fabryka Chemiczna (osiedle), Gajowa, Gęsia, Gołębia, Górna (od ul. Wrzosowej do końca zabudowań), Grabowa, Graniczna, Granitowa, Gruntowa, Grunwaldzka, Handlowa, Iglasta, Jałowcowa, Jarzębinowa, Jaskółcza, Jastrzębia, Jaśminowa, Jaworowa, Jelenia, Jesionowa, Jodłowa, Judzianka Stara, Jutrzenki, Kacza, Kamienna, Kasztanowa, Klimek, Klonowa, Kłosowa, Krucza, Kochanowskiego Jana, Kolejki Leśne, Kołłątaja Hugona, Kołowa, Konwaliowa, Kościuszki Tadeusza, Krańcowa, Kraszewskiego Józefa, Krótka, Kryształowa, Księżycowa, Kukułki, Kwiatowa, Lawendowa, Lema Stanisława, Leszczynowa, Letnia, Łabędzia, Łagodna, Łąkowa, Łosia, Magazynowa, Magnoliowa, Makowa, Malinowa, Małomiejska, Marmurowa, Metalowa, Mickiewicza Adama, Miedziana, Międzytory, Miła, Miodowa, Modrzewiowa, Moniuszki Stanisława, Mostowa, Myśliwska, Nałkowskiej Zofii, Nektarowa, Niecała, Niedźwiedzia, Nowa, Obwodowa, Oceaniczna, Okopowa, Orzechowa, Owocowa, Partyzancka, Pawia, Piaski, Platynowa, Podlasie, Podmiejska, Pogodna, Polna, Południowa, Ponieckiej Pelagii, Poprzeczna, Poranek, Poryjewo (dojazd do składowiska), Poryjewo Kolonia, Poryjewo do posesji nr 2, Poziomkowa, Propolisowa, Prusa Bolesława, Pszczela, Pszeniczna, Ptaszyńskiego Tadeusza, Pyłkowa, Różana, Rumiankowa, Rysia, Sadowa, Sarnia, Sienkiewicza Henryka, Siewna, Sikorki, Skarpowa, Skłodowskiej Curie Marii, Skośna, Skowronka, Słodka, Słomiana, Słoneczna, Słonecznikowa, Słowicza, Sokola, Sowia, Spadowa, Spiralna, Spiżowa, Spokojna, Stalowa, Staszica Stanisława, Stolarska, Storczykowa, Strzelecka, Studzienna, Szmaragdowa, Szymanowskiego Karola, Ślusarska, Świerkowa, Targowa (od ul. Górnej do ul. Bielskiej), Tęczowa, Topolowa, Torowa, Tulipanowa, Tuwima Juliusza, Truskawkowa, Urodzajna, Warszawska I, Warzywna, Wąska, Werpachowskiego Jana, Wesoła, Wiatrakowa, Wiejska, Wiewiórcza, Wilcza, Wilgi, Wiosenna, Wojska Polskiego, Woskowa, Wrzosowa (od ul. Górnej do końca zabudowań), Wydmuchowo, Zajęcza, Zaułek Targowy, Zbożowa, Złota, Zwierzyniecka, Żabia, Żeromskiego Stefana, Żurawia, Żytnia, Żwirowa.

Ulice Hajnówki w zarządzie starostwa powiatowego

Ulic powiatowych mamy w Hajnówce jedenaście, za ich zimowe utrzymanie odpowiada kierownik działu drogowo – mostowego a nadzór nad całością sprawuje zastępca dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych.

Numery alarmowe, pod które należy dzwonić to: 85 683 20 01 i 604 618 584. Dyżury pełnione będą w dni robocze w czasie normalnych warunków atmosferycznych od 4.00 do 15.00 i w dni wolne od pracy od 4.00 do 10.00, a w czasie złych warunków pogodowych dyżury będą także całodobowe.

Wśród dróg powiatowych znajdują się ulice ważne w mieście - Stefana Batorego i Lipowa, ponadto: 11 Listopada, Ks. A. Dziewiatowskiego, Targowa, Prosta, Poddolna, Dolna, Górna (od ul. Bielskiej do skrzyżowania z ul. Wrzosową), Wrzosowa (od ul. Warszawskiej do skrzyżowania z ul. Górną), Warszawska (od ronda im. bł. Jana Pawła II do ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego).

Na wszystkich tych nawierzchniach obowiązuje II standard utrzymania, co oznacza, że jezdnia odśnieżana i posypana będzie na całej szerokości, śnieg luźny usunięty w ciągu 4 godzin od ustania opadu, a skutki gołoledzi czy lodowicy do 3 godzin od momentu stwierdzenia występowania zjawiska.

Tu warto zwrócić uwagę na to, że II standard utrzymania dróg powiatowych zapewnia ich odśnieżenie po ustaniu zjawiska a nie od momentu wystąpienia.

Oznacza to ni mniej ni więcej tyle, że nawet jeśli śnieg będzie padał przez dwa dni bez przerwy, to w granicach standardu leży odśnieżanie dopiero po ustaniu opadów.

W zarządzie powiatu znajduje się także wiele dróg leżących poza miastem – między innymi odcinki : Hajnówka (ul. Targowa, Dolna) - Puciska- Czyżyki- Nowokornino i czterokilometrowy odcinek ul. Lipowej w Hajnówce prowadzący do Lipin.

Te drogi znajdują się w V kategorii standardu utrzymania zimowego dróg, a to oznacza, że w miejscach zasp odśnieżany będzie przynajmniej jeden pas ruchu a na usunięcie śniegu zarządca drogi ma nawet 16 godzin od chwili ustania zjawiska. Dopuszcza się tu także 24 -godzinne przerwy w komunikacji.

Drogi wojewódzkie najwyższe rangą, najsłabiej odśnieżane

W Hajnówce znajdują się także drogi pozostające pod zarządem wojewódzkim i są to: Białostocka, Sportowa, Bielska, 3 Maja, Marsz. J. Piłsudskiego, Warszawska (od ronda Strażników Leśnych do granicy miasta w kierunku Kleszczel).

Pieczę nad ich utrzymaniem sprawuje Rejon Dróg Wojewódzkich Siemiatycze, a numer alarmowy to 85 655 26 23. Poza tym w granicach powiatu hajnowskiego znajdują się drogi wojewódzkie prowadzące w kierunku Bielska Podlaskiego, Kleszczel, Białowieży i Białegostoku.

Wszystkie wojewódzkie odcinki znajdują się w II, III i IV standardzie utrzymania. Najwyższy standard ma droga przebiegająca przez Hajnówkę i to gwarantuje usuwanie luźnego śniegu do 4 godzin po ustaniu opadów a błota pośniegowego do 6 godzin.

Drogi prowadzące do Białegostoku i Bielska Podlaskiego to IV stopień standardu zimowego, co zapewni odśnieżanie do 6 godzin po ustaniu opadów i usuwanie gołoledzi czy ślizgawicy do 5 – 6 godzin od momentu stwierdzenia zjawiska. Najniższym standardem objęte zostały drogi wcale nie mniej uczęszczane od pozostałych, a prowadzące do Białowieży i Kleszczel.

Te drogi będą odśnieżane najsłabiej – luźny śnieg i zaspy usunięte zostaną do 8 godzin od chwili zakończenia opadu, na nawierzchni mogą pozostawać zajeżdżony śnieg i języki śnieżne. Skutki gołoledzi usunięte zostaną do 8 godzin od wystąpienia a gołoledzi pośniegowej do 10 godzin od wystąpienia.

Warto też wiedzieć, że za utrzymanie skrzyżowań dróg różnych zarządców odpowiedzialny jest właściciel drogi o wyższej kategorii.
O odśnieżaniu nie powinni także zapominać mieszkańcy i właściciele domów jednorodzinnych – oni mają obowiązek odśnieżania i posypywania śliskiego chodnika przylegającego bezpośrednio do ich posesji.

Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy chodnik oddzielony jest od nieruchomości pasem zieleni – wówczas za jego utrzymanie odpowiada zarządca drogi. Regularnie także należy odśnieżać płaskie dachy i dbać o usuwanie niebezpiecznych sopli i zlodowaciałych hałd śniegu.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto