Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hajnówka świętowała Narodowe Święto Niepodległości

Marta Chmielińska
Uroczystości i spotkania z okazji Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w Hajnówce już 10 listopada. Leśnicy tradycyjnie odwiedzili miejsca związane z walką o niepodległość znajdujące się w terenie, mieszkańcy i władze samorządowe złożyli kwiaty a wieczorem był czas na wzruszenia w czasie spektaklu „Warszawo ma”.

Święto Niepodległości w Hajnówce to dwa dni uroczystości. W wigilię 11 listopada, jak co roku Mariusz Agiejczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka zorganizował krótką modlitwę i złożenie kwiatów pod kamieniem upamiętniającym rok 1918 znajdującym się na terenie Nadleśnictwa. Następnie, co także jest tradycją, odbył się objazd miejsc związanych z walkami o niepodległość i złożenie tam kwiatów. Leśnicy, reprezentanci służb mundurowych i mieszkańcy udali się do Orzeszkowa na mogiłę powstańców styczniowych i do Topiła na mogiłę żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

Główne obchody 11 listopada miały miejsce w Hajnówce przy mogile żołnierzy z 1920 r. znajdującej się na Międzytorach. Tam pojawiły się delegacje Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Policji i wojska, poczet sztandarowy hajnowskiego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, a także samorządowcy i mieszkańcy.

- Nigdy nie myśleliśmy w tych kategoriach, że nasza niepodległość może być zagrożona, ale w takim dniu jak dziś, zdajemy sobie sprawę, że nie jest ona dana raz na zawsze - mówił burmistrz Jerzy Sirak nawiązując do sytuacji na granicy. - Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim funkcjonariuszom Straży Granicznej, funkcjonariuszom Policji, żołnierzom Wojska Polskiego za ich jakże trudną codzienną służbę na granicy Rzeczypospolitej. Wiemy, że jest to szczególne i bardzo trudne zadanie, życzymy im wszystkim aby każdego dnia cali i zdrowi wracali do swoich bliskich, do swoich rodzin.

Po wspólnej modlitwie księży katolickich i prawosławnych delegacje złożyły kwiaty.

Lasek na Międzytorach skrywa szczątki żołnierzy z 1920 r., przez wiele lat byłą to skromna mogiła ziemna otoczona betonową opaską z metalowym krzyżem, od 2010 r. znajduje się tu okazałe upamiętnienie i choć nieznane są nazwiska pochowanych tu żołnierzy ani okoliczności w jakich zginęli, to mieszkańcy Hajnówki tradycyjnie tu zbierają się 11 listopada i 15 sierpnia.

Także w Białowieży świętowano rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Tu uroczystości odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, a uczestniczył w nich między innymi Andrzej Nowak – dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Pomnik Marszałka w Białowieży to miejsce szczególne – ustawiony w 2008 r. został odtworzony z ukrytych w czasie wojny elementów.

Wieczorem w Hajnowskim Domu Kultury odbył się spektakl „Warszawo ma” w wykonaniu Studia Piosenki HDK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto