Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hajnówka. Szlak niebieski zamknięto szlabanem. Bo trasa stała się... niebezpieczna

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Postanowiłem, że będę walczyć o otwarcie tego szlaku. To piękna, leśna trasa, która służy wielu osobom - mówi Władysław Guryniuk
Postanowiłem, że będę walczyć o otwarcie tego szlaku. To piękna, leśna trasa, która służy wielu osobom - mówi Władysław Guryniuk Marta Chmielińska
Drogę, którą wiedzie niebieski szlak turystyczny Hajnówka - Orzeszkowo - Hajnówka blokują rogatki naprzejeździe kolejowym. To uniemożliwia rowerzystom i pieszym poruszanie się nią. Po naszej interwencji szlak ma zostać otwarty.

Drogę zamknięto blisko rok temu ze względów bezpieczeństwa. Tyle, że od kilkudziesięciu lat biegnie tamtędy oficjalny szlak turystyczny niebieski „Śladami Powstania Styczniowego”, z którego korzystało wielu rowerzystów, piesi i pasjonaci nordic walking.

Szlak niebieski to jedyny szlak turystyczny, który prowadzi z Hajnówki i do niej wraca - mówi hajnowianin Władysław Guryniuk, który uprawia turystykę rowerową. - Szlabany na tym przejeździe i na drugim - bliżej miasta - pojawiły się około roku temu i skutecznie utrudniają poruszanie się tą piękną trasą, a służy ona naprawdę wielu osobom.

Szlaban można obejść i przedostać się na drugą stronę torów, ale... łamiąc przepisy. Ponadto jest to niebezpieczne, gdyż przy przejeździe jest wysoka skarpa i podczas przechodzenia z rowerem trzeba balansować na jej krawędzi.

To bardzo niebezpieczne, bo łatwo o upadek, a poza tym nie chcemy łamać przepisów - podkreśla nasz Czytelnik.

O zamknięcie przejazdu zdecydowała spółka PKP PLK.

Wskazany przejazd kolejowo-drogowy znajduje się w linii kolejowej Siedlce - Siemianówka. Został zagrodzony rogatkami, ponieważ znajduje w ciągu drogi wewnętrznej. Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury i rozwoju z 20 października 2015 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic kolejowych z drogami i ich usytuowanie, w ciągu dróg wewnętrznych mogą funkcjonować przejazdy prywatne zamykane na rogatkę - poinformował nas Tomasz Łotowski, rzecznik prasowy PKP PLK.

Ta droga wewnętrzna należy do Nad-leśnictwa Hajnówka, które może otworzyć szlabany w razie konieczności.

To nie była decyzja nadleśnictwa, choć wiele osób do nas zwraca się z pretensjami - mówi Krzysztof Zamojski, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Hajnówka. - Zależy nam na otwarciu tego przejazdu, tym bardziej, że niebieski szlak jest także w dalszej części dojazdem pożarowym -podkreśla.

Po naszych rozmowach z rzecznikiem PKP PLK podjęto decyzję o odblokowaniu przejazdu.

Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku i Nadleśnictwo Hajnówka podejmą odpowiednie działania formalne w kwestii funkcjonowania przejazdu. W związku z faktem, iż przez przejazd prowadzi szlak turystyczny, zostanie on otwarty dla ruchu turystycznego, stanie się to w najbliższych dniach - zapewnił Tomasz Łotowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto