Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Haynowiaki. Medialna rewolucja" nowa oferta hajnowskiej biblioteki dla uczniów szkół średnich

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Agnieszka Kazberuk prezentuje zdjęcia ze zbiorów biblioteki. Znaleźć tam można prawdziwe perełki
Agnieszka Kazberuk prezentuje zdjęcia ze zbiorów biblioteki. Znaleźć tam można prawdziwe perełki Marta Chmielińska
W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce we wrześniu ruszy nowy projekt skierowany do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Uczestnicy poznają tajniki warsztatu dziennikarza, a zarazem zabawią się w detektywów, bo tropić będą historię swojego miasta. Projekt o nazwie "Haynowiaki - medialna rewolucja" zaowocować ma filmem lub publikacją opracowaną na podstawie dokumentów archiwalnych.

Nowy projekt "Haynowiaki. Medialna rewolucja" realizowany będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Hajnówce od września, skierowany jest do młodzieży szkół średnich, która interesuje się zarówno mediami, jak i przeszłością swojego miasta.

Nie będzie to koło historyczne, ani nawet koło regionalne. Chcemy zaproponować młodym ludziom coś, czego w Hajnówce jeszcze nie było czyli samodzielne opracowanie zbiorów archiwalnych dotyczących naszego miasta i przygotowanie na tej podstawie publikacji. Czy będzie to film, reportaż czy książka lub sztuka teatralna będzie zależało tylko od młodzieży - mówi Agnieszka Kazberuk, dyrektor MBP w Hajnówce.

Miejska Biblioteka Publiczna posiada bogatą kolekcję regionalną, na którą składają się archiwalne fotografie oraz liczne dokumenty podarowane przez mieszkańców. Kolekcja zdjęć obejmuje kilka tysięcy egzemplarzy z różnych okresów, imponujące jest też archiwum, w którym znaleźć można m.in. dokumenty związane z życiem dr. Tadeusza Rakowieckiego. Organizatorzy na potrzeby zajęć udostępnią także materiały zgromadzone w archiwach państwowych, a także w archiwach w Wilnie.

We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej przeprowadzone zostanie szkole w zakresie nagrywania notacji oraz pracy z materiałami archiwalnymi, uczestnicy poznają także warsztat pracy dziennikarzy.

Młodzież sama wybierze swój sposób na pokazanie regionalnej historii, być może zainteresują się udziałem hajnowian w ważnych historycznych wydarzeniach, jak choćby bitwa o Monte Cassino, a może zechcą po swojemu opowiedzieć o ważnych mieszkańcach naszego miasta - wyjaśnia Agnieszka Kazberuk. - To kolejny pomysł, z którym przyszło do nas Stowarzyszenie Kulturalne A la Longue, które oprócz cyklicznie organizowanych gier miejskich prowadzi w naszej czytelni warsztaty genealogiczne dla dorosłych - dodaje dyrektor Kazberuk.

Zajęcia będą odbywały się co najmniej raz w miesiącu przez cały rok szkolny, a poprowadzą je dziennikarze i historycy. Spotkania będą bezpłatne, a partnerem biblioteki jest "Stowarzyszenie Kulturalne A la Longue".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto