Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jakie budynki w Hajnówce uda się uratować z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Są dwa wnioski

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Budynek dawnego biura Zakładów Drzewnych Lasów Państwowych znajduje się w centrum miasta, niegdyś piękny - dziś czeka na generalny remont
Budynek dawnego biura Zakładów Drzewnych Lasów Państwowych znajduje się w centrum miasta, niegdyś piękny - dziś czeka na generalny remont Marta Chmielinska
Zabytków w Hajnówce nie ma wielu, w rejestrze konserwatora znajdują się zaledwie dwa budynki – kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego i dawny biurowiec tartaku. Właściciele obydwu obiektów złożyli wnioski o dofinansowanie prac remontowych, trzeci wniosek planuje złożyć Urząd Miasta licząc na to, że uda się pozyskać dotację także na budynek dawnej łaźni miejskiej. Nabór do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków został wydłużony do 31 marca.

Do urzędu Miasta wpłynęły dwa wnioski właścicieli nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków – mówi Emilia Korolczuk z Urzędu Miasta Hajnówka. – O dotację stara się parafia katolicka Podwyższenia Krzyża Świętego oraz prywatny właściciel dawnego biurowca Zakładów Drzewnych Lasów Państwowych.

Parafia chciałaby wykonać nową elewację kościoła i wymienić stolarkę okienną. Kościół parafialny powstał w latach 1957- 66, wzniesiono go według projektu warszawskiego architekta Władysława Marzyńskiego obudowując kaplicę z 1936 r.

Dużo więcej prac i co za tym idzie więcej pieniędzy potrzebuje właściciel biurowca tartaku, który planuje generalny remont połączony z odtworzeniem części budynku. Obiekt ten jest drewniano - murowany i zbudowano go w 1936 r., został wpisany do rejestru zabytków decyzją Podlaskiego Wojewódzkiego KZ w Białymstoku z dnia 15 maja 2017 r.

Stan budynku jest zły, dlatego wnioskodawca zgłosił kompleksową odbudowę obiektu – wyjaśnia Emilia Korolczuk. – Prace te wiążą się z częściową rozbiórką i następnie odtworzeniem w oryginalnym kształcie. Dofinansowanie ma objąć także niezbędną dokumentację, wymianę instalacji, dachu i stolarki okiennej i drzwiowej.

Właściciel biurowca sięgnął po maksymalną sumę dofinansowania - prac do wykonania jest bardzo dużo, muszą być też prowadzone pod okiem konserwatora zabytków, a to znacznie podnosi ich koszt. Miasto również planuje złożenie wniosku, aby otrzymać wsparcie remontu budynku dawnej łaźni. Łaźnia, choć jest równolatką biurowca i powstała w takim samym stylu, znajduje się jedynie w gminnej ewidencji zabytków, a to nie gwarantuje pozyskania pieniędzy. Urząd Miasta Hajnówka, który jest właścicielem budynku liczy jednak na to, że dawną łaźnię wyremontuje.

Rozważamy złożenie wniosku o dofinansowanie na budynek dawnej łaźni przyzakładowej. Ten obiekt jest w nie najlepszym stanie technicznym i wymaga gruntownego remontu – tłumaczy Emilia Korolczuk. – Po przeprowadzeniu wizji lokalnej przez fachowców, okazało się, że wnętrze pilnie wymaga wykonania systemu wentylacji, ponadto między innymi wymienić należy dach i stolarkę okienną.

Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków po raz kolejny przesunął termin złożenia wniosków o dofinansowanie – najpierw był to 31 stycznia, następnie 17 marca, a obecnie 31 marca. Wnioskować można o kwoty:

  • do 150 000 złotych,
  • do 500 000 złotych,
  • do 3 500 000 złotych.

Dofinansowanie wynosi 98% wartości inwestycji, pozostałą sumę musi zapewnić wnioskodawca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto