Kolejne spotkanie autorskie organizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Hajnówce, było strzałem w dziesiątkę. Pełna sala ludzi, którym także dostawiano krzesła, pokazuje jak wielkim zainteresowaniem cieszą się tematy dotyczące regionu. Tym razem bohaterem był Jerzy Plewa i opisana przez niego historia wsi Czyże.
Po napisaniu pierwszej książki nigdy nie myślałem, że napisze kolejne - mówi o sobie Jerzy Plewa. - Stało się to zupełnym przypadkiem. Pamiętam, że przed laty cała wieś zbierała się u jednego gospodarza, który posiadał telewizor i wspólnie oglądano "Czterech pancernych i psa". Zawsze po emisji odcinka wywiązywała się dyskusja, bo mieszkańcy inaczej pamiętali te wydarzenia. To zaś kłóciło się z obrazem, jaki przedstawiano mi w szkole i to skutkowało tym, że historią zainteresowałem się głębiej. W którymś momencie wójt gminy Czyże uznał, że warto opisać historię wsi i ostatecznie zwrócił się z tym do mnie. Wydawało mi się, że opisywanie całej gminy to zbyt obszerny temat i zacząłem od mojej rodzinnej wsi czyli od Kuraszewa.
Po monografii Kuraszewa, przyszły kolejne publikacje - „Lady, Leniewo, Podrzeczany. Na bielskim hostinciu” i „Kojły, Osówka, Szostakowo. Tam, gdzie carowie bywali…”. Teraz zaś jeszcze ciepła książka "Czyże, Łuszcze – wsie królewskie”.
Pan Jerzy od lat wykonuje bardzo ważną archiwalną pracę - chodzi od domu do domu i zbiera relacje mieszkańców, dokumenty i zdjęcia. Wszystko skrupulatnie opisuje i weryfikuje z dokumentami archiwalnymi, a tych ostatnich nie brakuje, bo autor jeździł w różne miejsca - także poza granice Polski, aby zbierać materiały.
Na spotkaniu w Hajnówce autor opowiedział o wsi Czyże oraz o całym regionie, przybliżył losy mieszkańców i ciekawostki z przeszłości. Niektóre wątki - jak na przykład pożar, który strawił cerkiew w Czyżach, wywoływały dyskusje i żywą reakcję publiczności.
Spotkania regionalne są jedną z mocnych stron hajnowskiej biblioteki i dyrekcja zapowiada poszerzenie tej oferty.
Spotkania regionalne cieszą się dużym zainteresowaniem naszych czytelników, którzy wielokrotnie mówili nam, że oczekują takich wydarzeń - mówi Agnieszka Kazberuk, dyrektor MBP. - To co dotyczy naszego regionu jest nam najbardziej bliskie i właśnie te spotkania są najbardziej oblegane. Dlatego już niedługo rozpoczniemy cykl spotkań tematycznie związanych z Hajnówką i najbliższymi okolicami. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia naszej strony oraz mediów społecznościowych, gdzie ukaże się informacja o nadchodzących wydarzeniach.
Spotkanie z Jerzym Plewą trwało blisko 2 godziny, autor podpisywał także książki, które można było na miejscu zakupić.
Jerzy Plewa pochodzi ze wsi Kuraszewo w gminie Czyże, z wykształcenia jest leśnikiem - ukończył Technikum Leśnego w Białowieży. Prowadzi działalność gospodarczą i specjalizuje się w sprzedaży zdrowej żywności. Z zamiłowania jest historykiem i autorem czterech publikacji monograficznych o wsiach w gminie Czyże oraz dwóch zawierających opowieści i relacje mieszkańców tych terenów napisanych w ojczystej gwarze ukraińskiej wsi Kuraszewo. W 2022 roku Jerzy Plewa został laureatem Podlaskiej Nagrody Naukowo-Literackiej za rok 2022 w kategorii „Działalność popularnonaukowa”.
Czekaliśmy na nią dwa lata - Jula znowu na scenie!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?