Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Joanna Troszczyńska zakochała się w Podlasiu. Oto kandydatka do Rady Powiatu, bez tajemnic

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
archiwum prywatne Joanny Troszczyńskiej
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Na hajnowka.naszemiasto.pl prezentujemy kandydatów na burmistrzów, wójtów i radnych w regionie. Dziś kandydatka na radną Rady Powiatu Hajnowskiego – Joanna Troszczyńska.

Joanna Troszczyńska ma 54 lata i z wykształcenia jest biologiem. Od trzech lat pracuje w hajnowskim szpitalu, gdzie jest m.in. Pełnomocnikiem ds. Praw Pacjenta. Zanim trafiła na Podlasie była koordynatorką ds. public relations w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej, dyrektorką ds. marketingu i reklamy w wydawnictwie Twoje Zdrowie i przez 9 lat pracowała w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Centrum Projektów Społecznych. Ma tyle energii, że wystarcza jej na wiele dodatkowych zajęć - pani Joanna działa w Kole Gospodyń Wiejskich, pomaga także jako wolontariuszka w Hospicjum Proroka Eliasza. Niezwykle bliskie są jej działania na rzecz osób starszych.

Joanna Troszczyńska startuje z listy KWW Ziemia Hajnowska w Okręgu nr 3 obejmującym aż 4 gminy: Hajnówkę, Dubicze Cerkiewne, Kleszczele i Czeremchę.

Joanna Troszczyńska prywatnie

Joanna Troszczyńska jest mamą dwójki dorosłych dzieci, wraz z partnerem życiowym mieszka w tradycyjnej podlaskiej chacie w Długim Brodzie i o tej miejscowości mówi - Najpiękniejsze miejsce na świecie. Maleńka wieś na skraju Puszczy w gminie Dubicze Cerkiewne.

W wolnym czasie chłonie otaczającą ją tradycję miejsc i ludzi, którzy ją otaczają. Lubię niespieszne rozmowy z sąsiadami, spotkania w Kole Gospodyń Wiejskich, podczas których wydobywamy z zapomnienia dawne tradycje i staramy się prezentować je na nowo na przykład na wystawach. Teraz wspólnie pracujemy nad historią naszej wsi, którą chcemy wydać w formie publikacji – opowiada pani Joanna. - Moje życie na wsi pozwala mi żyć pełną piersią. To stały kontakt z przyrodą, rozległe łąki, las i puszcza na wyciągniecie ręki. Piękne wschody i zachody słońca. Czasami udaje mi się magiczne chwile uwiecznić na fotografiach. Bardzo lubię długie spacery, wyprawy rowerowe oraz bujanie się w hamaku z dobrą książką w ręku. Moją ulubioną muzyką są ptasie koncerty.

Z maleńkiego Długiego Brodu Joanna Troszczyńska codziennie dojeżdża do pracy w szpitalu swoją niezawodną, choć 20-letnią toyotą yaris.

Od kilku lat zajmuje się ochroną starych cmentarzy różnych wyznań. Jest współautorką publikacji “Uszanujmy zmarłych. Problematyka ochrony starych cmentarzy i perspektyw prawa pogrzebowego”. Ma wiele planów na przyszłość m.in. chciałaby wesprzeć lokalnych działaczy w naprawianiu i przywracaniu krzyży prawosławnych przy wsiach i na rozstajach dróg. Wierzy, że wszystko, co zaplanowała uda jej się zrealizować - Mam niesamowite szczęście do znajdowania czterolistnych koniczyn- dodaje.

Najważniejsze punkty programu Joanny Troszczyńskiej, kandydatki do Rady Powiatu Hajnowskiego

O swojej ewentualnej pracy w Radzie Powiatu mówi: chciałabym zająć się tym, na czym się znam i co potrafię robić. W pierwszej kolejności:

  1. zadbać o osoby starsze i samotne, zwłaszcza mieszkające na wsi,
  2. zadbać o poprawę stanu zdrowia mieszkańców zwłaszcza profilaktykę,
  3. ułatwić dojazd do lekarza czy urzędu oraz poprawić sprawność działania internetu i połączeń telefonicznych,
  4. zadbać o równowagę pomiędzy ochroną Puszczy Białowieskiej a godnością i potrzebami tutejszych mieszkańców,
  5. ocalić od zapomnienia tradycję, język i kulturę naszego regionu.

Dlaczego startuje w wyborach samorządowych?

Bardzo chciałabym, żeby nam – mieszkańcom powiatu hajnowskiego – żyło się po prostu lepiej, zdrowiej, pogodniej. Mamy już fundusze na drogi powiatowe i gminne. Potrzebujemy inwestycji na ochronę zdrowia – i to zarówno na wyposażenie szpitala oraz podnoszenie jakości usług zdrowotnych, jak i różne projekty profilaktyczne, dzięki którym będziemy w lepszej kondycji i zdrowiu żyli dłużej - mówi Joanna Troszczyńska. - Potrzebna nam oferta wsparcia dla osób samotnych, często starszych, mieszkających na wsi, które mają kłopot z dotarciem do sklepu, lekarza, urzędu. Pracując w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, jeździłam po Polsce i miałam okazję poznać wiele dobrych, innowacyjnych praktyk na rzecz społeczności lokalnych. Chciałabym wykorzystać moje doświadczenie zawodowe i społeczne, znajomość instytucji, organizacji z całej Polski oraz łatwość nawiązywania kontaktów na rzecz rozwoju naszego powiatu.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto