Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

List przedsiębiorców do władz Powiatu Hajnowskiego i tamtejszych gmin w ochronie drzew

opr. JBZ
List w sprawie ochrony drzew, który do władz powiatu hajnowskiego i tamtejszych gmin wystosowało aż 40 organizatorów i promotorów turystyki z regionu i Polski.

Podlasie należy do najbardziej rozpoznawalnych w Europie regionów turystycznych. Jest miejscem wyjątkowym ze względu na współistnienie różnych kultur, Puszczę Białowieską, ale też na Obszar Chronionego Krajobrazu, ustanowiony w malowniczych gminach okalających Puszczę.

Na Podlasiu nie mamy gór, jezior czy morza. Dominantami tutejszego pejzażu od zawsze były stare drzewa. Ocieniały cmentarze i kapliczki, osuszały fundamenty cerkwi i kościołów, otaczały urocze wsie. Dla miejscowej ludności są na tyle ważne, że stały się kanwą pieśni ludowych: Horyła sosna, Oj smereko. Ale spełniają też praktyczne funkcje: wchłaniają pestycydy z pól, zatrzymują wiatry i osłaniają mgły, podnosząc tym samym uwilgotnienie upraw. W końcu, są ostoją ginących gatunków.

Zobacz też:Już dzisiaj o 17:30 w HDK " The Square"

Dlatego ważne okazują się również dla turystów odwiedzających Podlasie. Otóż z wieloletniej praktyki organiztorów turystyki wynika, że samotne drzewa czy też ich skupiska, jak aleje, parki, zespoły krajobrazowe, są czynnikiem decydującym o wyborze miejsc odpoczynku naszych wspólnych gości, jakimi są turyści. A jednocześnie ważnym punktem programu wielu wycieczek. Niektóre z firm turystycznych oferujące turystykę poznawczą i studyjną, wręcz na zadrzewieniach opierają fragmenty swojego programu, pokazując ginące kraski, rzadkie ortolany czy wymierające w Polsce porosty.

W ostatnim czasie z żalem obserwujemy postępującą wycinkę starych brzóz, olch, jesionów, topól, także zdrowych okazów. Oczywiście, że należy usuwać drzewa zagrażające bezpieczeństwu ludzi, ale dlaczego wycinać zdrowe i statyczne? I to w miejscach niezamieszkanych bądź przy podrzędnych drogach, gdzie ruch jest znikomy? Po alei z Narewki do Guszczewiny pozostały juz tylko zdjęcia. Po okazałych zdrowych topolach z okolic Cisówki pniaki. Po zadrzewieniach wzdłuż drogi z Białegostoku do Hajnówki stosy opału (nasadzeń zastępczych nie przewidziano).

Zwracamy się zatem do Państwa z uprzejmą prośbą o ochronę starych drzew, dla których powołano Obszar Chronionego Krajobrazu. Drzewa przydrożne i śródpolne są istotnym atutem pejzażu Hajnowszczyzny, podnoszą jego estetyczną wartosć, nadają mu refleksyjny charakter. Są to wartości poszukiwane przez ludzi z Europy i Świata, którym pokazujemy Podlasie na naszych wycieczkach od lat. Tymczasem sędziwe drzewa stają się rzadkością. Pozostaną tylko w folderach turystycznych i na zdjęciach. Nie mamy wątpliwości, że wycinka negatywnie wpłynie na atrakcyjność regionu, a więc i na funkcjonowanie całego sektora turystycznego okolic Puszczy Białowieskiej.

Z szacunkiem,
Grażyna Chyra, Michał Książek

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: List przedsiębiorców do władz Powiatu Hajnowskiego i tamtejszych gmin w ochronie drzew - Hajnówka Nasze Miasto

Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto