Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Hajnówki dostali korektę faktur za ogrzewanie, będą też obniżki cen ciepła

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Niższe rachunki za ogrzewanie zapowiada prezes PEC w Hajnówce
Niższe rachunki za ogrzewanie zapowiada prezes PEC w Hajnówce Marta Chmielińska
W ubiegłym tygodniu do części mieszkańców Hajnówki dotarły pliki rachunków z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Te wielostronicowe rozliczenia, to korekta już wcześniej wystawionych faktur z uwzględnieniem rekompensaty należnej użytkownikom. Odbiorcy energii cieplnej mogą spodziewać się zwrotów łącznie po około 100 złotych, prezes PEC zapowiada także obniżki cen ciepła.

Po serii podwyżek opłat za ogrzewanie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zapowiada lepsze czasy dla odbiorców. Pierwsze obniżki już lada moment wejdą w życie. Tymczasem zaś odbiorcy otrzymali faktury korygujące obejmujące przyznaną rekompensatę, którą naliczono zgodnie z ustawą ustalającą maksymalne ceny energii cieplnej.

Zgodnie z ustawą byliśmy zobowiązani do skorygowania faktur za ogrzewanie wystawionych od grudnia ubiegłego roku – wyjaśnia Dariusz Link, prezes PEC w Hajnówce. – Użytkownicy otrzymali faktury korygujące z wyszczególnioną sumą należnej rekompensaty.

Teraz odbiorcy powinni poszczególne sumy dodać do siebie i o wyliczoną kwotę pomniejszyć bieżący rachunek. Te wyliczenia obejmują odbiorców indywidualnych podłączonych do sieci ciepłowniczej, natomiast mieszkańcy budynków wielorodzinnych rekompensaty będą mieli rozliczane zbiorczo przez administratorów.
Rekompensaty to nie koniec dobrych wiadomości, ponieważ Dariusz Link zapowiada obniżki opłat za ogrzewanie.

Na osiedlach ogrzewanych przez kotłownię PEC czyli na ul. Lipowej i osiedlu Mazury, ceny zostały obniżone już za kwiecień – mówi Dariusz Link. – Podmioty korzystające z ciepła wytwarzanego przez firmę Solor niższe rachunki otrzymają od maja.

Obniżenie cen związane jest ze spadkiem cen opału, który znacząco staniał i może sięgnąć nawet 20 procent, ale jak zaznacza prezes Link – na całość rachunku składa się kilka wartości, nie tylko sam koszt ciepła.

W czwartym kwartale ubiegłego roku płaciliśmy za tonę miału 1770 zł netto, a teraz jest to koszt 700 złotych – mówi prezes PEC. – Podsumowując także okres grzewczy mogę powiedzieć, że mieszkańcy trochę oszczędzali, ale też zima należała raczej do łagodnych.

Dariusz Link zapowiada także pozytywne zmiany związane z planowaną przebudową kotłowni należącej do Przedsiębiorstwa, którym zarządza. Zbudowana w 1968 r. kotłownia na węgiel w ramach dofinansowania z Polskiego Ładu, na które gmina miejska otrzymała pieniądze, zostanie zmodernizowana i dostosowana także do spalania zrębków leśnych.

Zapewnienie możliwości wytwarzania energii cieplnej z dwóch źródeł, mam tu na myśli węgiel i zrębki, pozwoli na stabilizację cen – podkreśla prezes.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto