Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narewka. Turyści przyjeżdżają na popularną polanę oglądać żubry i...wracają z mandatem

Piotr Sawczuk
Piotr Sawczuk
Marcin Siekierko - Drone Image
Leśna polana z gminy Narewka w nadleśnictwie Browsk, na której można oglądać pasące się żubry, bije rekordy popularności. W samym internecie, relację z polany ogląda codziennie blisko 20 tysięcy osób, a kanał ten obserwuje blisko 108 tysięcy osób. Turyści licznie odwiedzali to miejsce osobiście, by na własne oczy, z niewielkiej odległości zobaczyć króla puszczy na wolności. Niestety obecnie polana znajduje się na terenie zamkniętym, objętym strefą niebezpieczną, związaną z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Niektórzy turyści ryzykują jednak wejście na ten teren.

Polana, o której mowa, to jedno z miejsc, gdzie leśnicy wykładają zimą karmę dla żubrów, dlatego zwierzęta te chętnie tam przychodzą i spędzają dużo czasu. Zadaszenia zapewniają im możliwość skrycia się przed wiatrem, deszczem, śnieżycą. Nie tylko żubry odwiedzają polanę. Często można zaobserwować jelenie i sarny, zające, czasem pojawi się kuna, co dzień przylatują stada sójek, dzwońców i trznadli. Pojawiają się też dziki, lisy i wilki.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W INTERNECIE!

Kamerę, dzięki której można na żywo w internecie obserwować zwierzęta na terenie Nadleśnictwa Browsk, zainstalowała Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku. Urządzenie znajduje się na śródleśnej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej. Co ciekawe, nocną obserwację umożliwiają reflektory podczerwieni o dużej mocy, oświetlające większa część polany. Zwierzęta nie widzą tego światła, więc nie wpływa ono na ich zachowanie i dobowy rytm życia.

Turyści na obszarze stanu wyjątkowego

Internetowa popularność polany, kusi wielu turystów, którzy na własne oczy chcą zobaczyć żubry pasące się na wolności.

Kręcą się tu z aparatami. Kiedyś to myślałam, że to strzelba, a to taki długi aparat do oglądania. To wie Pan, dla nas, tutejszych to codzienność. Jedziemy do sklepu, jeden do drugiego, czy za jakąś sprawą, to te żubry nam na drogę wychodzą, stoją przy drodze, widać je dobrze i często. My przyzwyczajeni, ale turyści są, patrzą, tylko teraz ich mniej widać - mówi nam Pani Gienia ze wsi Narewka.

Z rozmów z mieszkańcami lokalnych miejscowości wynika, że turyści licznie pojawiają się w tych stronach. Wabi ich właśnie możliwość spotkania zwierząt, obcowania z naturą. Niestety, obecnie teren samej polany jak i dojazd do niej znajduje się na terenie objętym stanem wyjątkowym. W związku z tym, osoby nie mieszkające na tym terenie, nie mają prawa przebywać w tym miejscu. Jest to związane z działaniami wojskowymi, ale przede wszystkim napiętą sytuacją w strefie przygranicznej pomiędzy Polską, a Białorusią.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. „Kto, nie będąc do tego uprawnionym, przebywa na obszarze objętym zakazem, o którym mowa w art. 12a ust. 1, w czasie jego obowiązywania podlega karze aresztu albo grzywny”. Mówi o tym art. 18d. Ustawy o ochronie granicy państwowej. Miejsce, o którym mowa, znajduje się na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Narewce. Funkcjonariusze Straży Granicznej w większości przypadków zastosowali pouczenie z art. 41 KW, turyści przebywali w znacznej odległości od linii granicy, a przemieszczając się z głównej trasy, po prostu się zagubili. W czterech przypadkach zastosowano mandaty karne - tłumaczy kpt. SG Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Patrole policji wspomagające działania SG oraz wojska, takich przypadków, akurat w tej gminie, nie ujawniły.

Gmina zaprasza turystów

To, że popularna polana znajduje się obecnie na terenie objętym zakazem wstępu, nie oznacza, że żubrów oglądać nie można. Zwierzęta te wędrują i pojawiają się bardzo często w różnych miejscach, w najbliższej okolicy i na obszarach, na których można przebywać legalnie.

Żubry można spotkać u nas często w okolicach Eliaszuk, ale również w okolicach miejscowości Grodzisk, czy Michnówka. Dziś, stado pojawiło się też w okolicach Lewkowa. Polecamy zatem powolną jazdę autem, czy spacer ulicami naszej gminy i baczne rozglądanie się. Żubry są widoczne na przydrożnych łąkach i polach. Wymienione miejscowości, wyjęte są ze strefy z tymczasowym zakazem przebywania, więc swobodnie można się tam poruszać i śledzić żubry, które często wychodzą z lasu na przydrożne łąki w celu poszukiwania pożywienia. Są to często całe stada, więc taki widok jest imponujący. Niejednokrotnie widać, nawet miejscowych kierowców, którzy zwalniają lub zatrzymują się na chwilę, by to zjawisko poobserwować, zrobić zdjęcie "królowi puszczy". To przecież bardzo okazałe, a wręcz majestatyczne zwierzęta, które na wolności, a nie w zamkniętym rezerwacie, można spotkać właśnie na terenie Gminy Narewka - mówi Mariola German-Pietruczuk, z promocji Urzędu Gminy Narewka.

Lasy Państwowe starają się, aby temat żubrów rozpowszechnić jak najszerzej. Widząc, że turystów i obserwatorów online przybywa, zdecydowano się na kolejne kroki.

Oprócz fanów z Polski, na stronie są zarejestrowani także miłośnicy z Czech, Słowacji, Anglii, Portugalii, Stanów Zjednoczonych a nawet z Meksyku. Po raz pierwszy odkąd rozpoczął się projekt „Żubry Online” istnieje możliwość nie tylko oglądania, ale także posłuchania, co się dzieje na żubrzej polanie położonej na północnym skraju Puszczy Białowieskiej - mówi Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - Fani przede wszystkim mogą usłyszeć śpiew ptaków, które licznie przylatują do wywieszonych kulek z ziarna. Najczęściej do karmika zaglądają różne gatunki sikorek, mazurki, sójki a nawet dzięcioły. Nierzadkimi gośćmi są także krogulce i jastrzębie - dodaje rzecznik.

Król Puszczy

Na terenach administrowanych przez Nadleśnictwo Browsk, żubr bytuje w liczbie ok. od 120 do 180 osobników, aczkolwiek ich liczebność podlega zmianom m.in. z uwagi na spore możliwości migracyjne żubra w kompleksie Puszczy Białowieskiej i na sąsiednich obszarach użytkowanych rolniczo. Nadleśnictwo od wielu lat czynnie uczestniczy w projektach dążących do m.in. poprawy bazy żerowej żubra, a co za tym idzie jakości jego życia.

Wiele zadań Nadleśnictwo wykonuje ze swoich funduszy chociażby koszenie łąk czy też dodatkowy zakup karmy do dokarmiania zimowego żubrów. Nie trzeba (szczególnie przy obecnych obostrzeniach) wybierać się do Puszczy aby zobaczyć życie żubrów. Można je obejrzeć online. Oglądanie puszczańskich zwierząt na portalu Żubry Online to znakomita lekcja przyrody, a nawet narzędzie przydatne naukowcom -przyrodnikom. Tysiące internautów miało w ten sposób, niekiedy pierwszą w życiu okazję, poznać zwyczaje żubrów oraz innych gatunków leśnej fauny pokazujących się w leśnej kamerze, zobaczyć jak wygląda interakcja między nimi i przekonać się o bogactwie przyrodniczym Puszczy Białowieskiej.

Ten, kto chce jednak na własnej skórze przeżyć przygodę i stanąć oko w oko z żubrem, powinien wybrać się w tereny dostępne (bez zakazów wstępu) i zachowywać się odpowiedzialnie pamiętając, że żubr to duże zwierzę, które chce spokojnie żyć w puszczańskich ostępach - mówi Urszula Olejnicka, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Browsk w Gruszkach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto