Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

O branży leśnej i drzewnej w sokólskim magistracie. Przedsiębiorcy rozmawiali z przedstawicielami ministerstwa

Martyna Tochwin
Martyna Tochwin
W sokólskim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską
W sokólskim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską um sokolka
W sokólskim Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie zorganizowane przez burmistrza Sokółki Ewę Kulikowską. Uczestniczyli w nim Wiceminister Klimatu i Środowiska Mikołaj Dorożała, Wicemarszałek Senatu Maciej Żywno, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Tadeusz Wilczyński oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele branży leśnej i drzewnej.

Wiceminister Mikołaj Dorożała zapewnił uczestników spotkania, iż zdaje sobie sprawę, że rozwiązanie problemu będącego przedmiotem spotkania jest możliwe poprzez prowadzenie rozmów z poszanowaniem interesów stron. Zakomunikował m.in., że celem spotkania jest rozwianie wątpliwości przedsiębiorców oraz udzielenie rzetelnych odpowiedzi na pytania skierowane do jego resortu.

Zapewniał kilkukrotnie, iż nie ma takiej lokalizacji w Polsce, gdzie zostało wyłączone z wycinki całe nadleśnictwo. Taka sytuacja jest niedopuszczalna. Polecenie, które wydała Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska jest bardzo precyzyjne i szczegółowo opisane. Istotą tej decyzji jest chęć ochrony najcenniejszych terenów Puszczy Knyszyńskiej.

Bezwzględnym wyłączeniem spod wyrębu jest objętych tylko 3% obszarów leśnych. Na pozostałych terenach będą wprowadzone ograniczenia, rozumiane jako możliwość kontynuowania prac ze szczególnym uwzględnieniem kwestii wodochronnych. Lasy Państwowe mają już wyznaczone tereny podmokłe, które wejdą w zapowiadane 20% gruntów chronionych przed wyrębem.

Musimy chronić lasy

Minister podkreślił, że musimy lepiej chronić nasze lasy. Zaznaczył, że wie jak ważna jest produkcja leśna. Podkreślił, iż podjęta decyzja była niezbędna, gdyż dotychczasowa gospodarka leśna była nieodpowiednio prowadzona.

Wiceminister Mikołaj Dorożała zapewnił przybyłych przedstawicieli branży drzewnej i leśnej, że przedstawione przez nich postulaty sformułowane na spotkaniu z burmistrzem Sokółki będą przedmiotem szerszej debaty, która jest przygotowywana. Biorąc pod uwagę ogromne emocje wywołane decyzją Ministra Klimatu i Środowiska z 8 stycznia br., należy podkreślić, iż główną tego przyczyną była obstrukcja komunikacyjna i nierzetelne przekazanie informacji.

Polecenie z 8 stycznia 2024 r. w całym tym kontekście jest wyrazem systemowego myślenia mającego na celu ochronę najcenniejszych lasów w Polsce. Każdy plan urządzenia lasu można aneksować, jeżeli zachodzi taka potrzeba. Zdaniem wiceministra, zakres zmian, które zostaną wprowadzone jest niewielki i nie powinien powodować istotnych skutków dla przedsiębiorców drzewnych.

Będzie "okrągły stół"

Obecnie trwają przygotowania do ogólnopolskiej narady o lasach („okrągły stół”), w której wezmą udział m.in. przedsiębiorcy branży drzewnej, leśnicy, samorządowcy, naukowcy, stowarzyszenia, organizacje ekologiczne, organizacje społeczne i wszyscy inni zainteresowani tym co się dzieje w lesie. Wstępnie przewiduje się rozpoczęcie cyklu spotkań na przełom marca i kwietnia br. Mają one trwać prawie rok.

Decyzja o wyłączeniu została podjęta, by zapobiec niezrównoważonej polityce gospodarczej Lasów Państwowych prowadzonej w ostatnich latach. Ponadto istotnym czynnikiem jest eksport nieprzetworzonego drewna poza granice UE.

Kolejny głos w dyskusji zabrał przedstawiciel branży drzewnej prosząc o zawieszenie wydanej decyzji z 8 stycznia br., na rok i o prowadzenie rozmów przez ten czas oraz szukanie kompromisów. Następnie do dyskusji włączyli się inni uczestnicy spotkania zwracając uwagę, iż podając procenty, liczba może wydawać się nieznacząca, jednak przeliczając tą ilość na metry sześcienne surowca, są to ogromne ilości drewna w województwie podlaskim.

Przemysł musi mieć surowiec

Wiceminister ponownie podkreślił, iż 3% powierzchni Puszczy Knyszyńskiej nie powinno być objętej gospodarką leśną. Powtórnie zaznaczył, że nie może być takiej sytuacji, gdzie w całym nadleśnictwie jest zakaz wycinki.

Dyrektor RDLP w Białymstoku Tadeusz Wilczyński poinformował zebranych, że postara się rozwiązać zaistniały problem. Przekazał, że powierzchnie leśne zakwalifikowane do wyłączenia zostały szczegółowo opracowane. Aktualnie zadaniem RDLP w Białymstoku jest zapewnienie frontu prac Zakładom Usług Leśnych. Istotną kwestią jest również zaopatrzenie przemysłu w surowiec.

Wielokrotnie uczestnicy podkreślali, że proces wyłączenia lasów z wycinki powinien być powolny, rozłożony w czasie (kilka lat). Przedstawiciele apelowali o odroczenie (zawieszenie) decyzji o wyłączeniu na czas znalezienia konkretnych rozwiązań i możliwości dostosowania się.

Zablokowana cena minimalna

Wiceminister stwierdził, iż województwo podlaskie jest cennym przyrodniczo obszarem i to w skali światowej. Dyrektor RDLP w Białymstoku poinformował, że bierze pod uwagę aneksowanie umów z włączeniem nadleśnictw ościennych.

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska powiedziała, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska musi zapewnić rekompensaty strat finansowych. Adwokat Agnieszka Dowgier poleciła zebranym przedsiębiorcom, aby wnioskowali o zaliczkowanie umów. Przedstawiciel firmy przetwarzającej drewno zaznaczył, że drewno w Polsce jest tak drogie, ponieważ jest jedynym surowcem, który ma zablokowaną cenę minimalną.

Następnie wiceministrowi zostało przedstawione stanowisko podlaskich przedsiębiorców z branży drzewnej.

Przedstawiciele branży drzewnej i leśnej wyrazili negatywne odczucia względem decyzji o ograniczeniu wyrębu podjętej bez przeprowadzenia konsultacji społecznych. Podkreślili także, że ważne jest by społeczeństwo dowiedziało się, że Zakłady Usług Leśnych nie tylko wycinają, ale także sadzą lasy.

Rekompensaty jak najszybciej

Wiceminister Mikołaj Dorożała po raz kolejny zapewnił, że rozmowy są prowadzone codziennie, cały czas sytuacja jest analizowana. Ponadto podkreślił, iż to RDLP w Białymstoku jest odpowiedzialna za załatwienie powstałych nieporozumień i niedogodności. Następnie Wiceminister odniósł się do postulatów sformułowanych na spotkaniu Burmistrza Sokółki z przedstawicielami branży drzewnej i leśnej.

Burmistrz Sokółki Ewa Kulikowska zabrała głos nawiązując do wypłacania rekompensat finansowych w możliwie najszybszym czasie. Zaznaczyła, że jest to istotna kwestia, ponieważ jeżeli firmy poniosą straty finansowe, odczują to wszyscy, również samorządy. Poprosiła także o rzetelne zgłaszanie chętnych do udziału w kolejnych spotkaniach.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na sokolka.naszemiasto.pl Nasze Miasto