MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiatowe obchody Dnia Strażaka odbyły się z pompą. Awanse i odznaczenia wręczał komendant wojewódzki oraz wojewoda

Marta Chmielińska
Powiatowe obchody Dnia Strażaka odbyły się w Hajnówce 11 maja. W czasie uroczystości na terenie Nadleśnictwa Hajnówka strażacy odebrali nagrody i wyróżnienia. Wręczał je wojewoda Bohdan Paszkowski, Podlaski Komendant Wojewódzki PSP st.bryg. Sebastian Zdanowicz oraz Komendant Powiatowy st.bryg. Piotr Koszczuk. Było to pierwsze, od dwóch lat, publiczne spotkanie z okazji strażackiego święta.

Okres pandemii powodował, że strażacy świętowali najczęściej we własnym gronie. W środę 11 maja, po raz pierwszy od 2 lat odbyło się normalne spotkanie i obchody święta z udziałem gości. Było więc z pompą – poczty sztandarowe wystawiła Policja, Areszt Śledczy, Lasy Państwowe, Białowieski Park Narodowy i oczywiście Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta działająca przy OSP Hajnówka oraz Chór Leśników. Oprócz Dnia Strażaka obchodzona jest także 30.rocznica utworzenia Państwowej Straży Pożarnej.

- Chcę podziękować wam strażacy za zaangażowanie i trud który wkładacie w służbę pełnioną na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa dla mieszkańców powiatu hajnowskiego. Ostatnie dwa lata były trudnym egzaminem ale zdaliśmy go dobrze. Wspólnie po raz kolejny udowodniliśmy, że straż pożarna to formacja, która zasługuje na szacunek – mówił st.bryg. Piotr Koszczuk. – Nie zapominajmy o codziennej służbie, o tym ile razy trzeba było wejść w ogień i narażać zdrowie by nieść pomoc drugiej osobie. Akcje ratownicze przeplatają się z codziennymi obowiązkami, doskonaleniem zawodowym, ćwiczeniami i pracami mającymi na celu utrzymanie wysokiego poziomu gotowości bojowej. Te wyróżnienia są owocem waszej służby niezawodności i waleczności. Są dowodem tego, że zawsze jesteście ze społeczeństwem we wszystkich trudnych chwilach. Życzę wam bezpiecznych powrotów z akcji i dalszych sukcesów. Niech św. Florian otacza was opieką i czuwa nad wami.

Komendant powiatowy PSP podkreślił trud włożony przez strażaków w pracę w czasie pandemii, gdy jego podkomendni dokładali wszelkich starań dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom powiatu. St. bryg. Piotr Koszczuk nawiązał także do ciężkiej pracy strażaków w czasie kryzysu migracyjnego na granicy z Białorusią oraz podkreślił dumę z postawy wobec potrzebującej pomocy Ukrainie. Tu warto przypomnieć, że hajnowscy strażacy nie tylko zbierali dary i przekazali sprzęt ratunkowy strażakom na Ukrainie, ale też kilka razy transportowali dary zbierane w mieście, do granicy.

Piotr Koszczuk przypomniał też, że w ubiegłym roku strażacy wyjeżdżali do niemal 900 zdarzeń na terenie powiatu hajnowskiego. W tych akcjach ratunkowych udział brali strażacy z KPPSP oraz ochotnicy z różnych jednostek OSP oraz wojskowa straż pożarna. Komendant podziękował także za ofiarność i męstwo strażakom ochotnikom.
Święto strażaków to tradycyjnie chwila ogłaszania awansów, odznaczeń i nagród, tak było i tym razem. Wyróżnienia i odznaczenia wręczali: wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, Podlaski Komendant Wojewódzki PSP st.bryg. Sebastian Zdanowicz oraz Komendant Powiatowy st.bryg. Piotr Koszczuk oraz prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP dh Andrzej Koc.

 • Minister MSWiA nadał brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” Jakubowi Ciulkinowi i dh Wiktorowi Kirylukowi.
 • Dyplomem Komendanta Głównego PSP za szczególne zaangażowanie w działaniach ratowniczo – gaśniczych wyróżniony został st. asp. Adam Majewski.
 • Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej Województwa Podlaskiego nadał odznaczenia:
 • Brązową Odznakę „Podlaski Krzyż Floriański” – dh. Albertowi Litwinowiczowi, wójtowi Białowieży
 • Srebrny medal „Za zasługi dla Pożarnictwa” – dh. Jarosławowi Gołubowskiemu, wójtowi Narewki
 • Brązowy medal „Za zasługi dla Pożarnictwa” – dh. Lucynie Smoktunowicz, wójtowi gm. wiejskiej Hajnówka
Decyzje o przyznaniu świadczeń ratowniczych druhom Ochotniczych Straży Pożarnych otrzymali:
  • dh Leon Topolewski,
  • dh Piotr Iwaniuk,
  • dh Aleksy Gierasimiuk,
  • dh Jerzy Leonkiewicz,
  • dh Józef Piastowski,
  • dh Włodzimierz Wasiluk.

  Z okazji 30-lecia powstania Państwowej Straży Pożarnej medal okolicznościowy otrzymali:

  • Andrzej Skiepko, starosta powiatu hajnowskiego
  • Andrzej Józef Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku
  • st. bryg. w st. spocz. Jarosław Marek Trochimczyk, były komendant KP PSP w Hajnówce
  • bryg. w st. spocz.Piotr Rybak, były komendant KP PSP w Hajnówce

  Jedyną kobietą odznaczoną w czasie święta strażaków była Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy wiejskiej Hajnówka, strażak ochotnik w OSP Mochnate i Dubicze Osoczne.

  - Jest to kolejne wyróżnienie, a może bardziej docenienie mego wkładu na rzecz funkcjonowania ochotniczych straży pożarnych w gminie Hajnówka, a także Powiatowej Straży – dzieliła się wrażeniami Lucyna Smoktunowicz. - Wspieram strażaków na różnych płaszczyznach i nigdy nie oczekuję pochwał, ale dzisiejsze wyróżnienie pokazało mi, że ktoś to docenia. Do straży zapisałam się trzy lata temu do OSP Mochnate, a w tym roku do OSP Dubicze Osoczne. Dorastałam w rodzinie strażaków i jako nastolatka brałam udział w akcji ratowniczej w swojej miejscowości. Kiedy było pełno gapiów, ja nie wahałam się ratować zwierzęta z płonącej obory. Myślę, że to ,,coś " ma się we krwi.

  Oprócz oficjalnych uroczystości przygotowano wiele atrakcji dla gości, był więc tor przeszkód dla maluchów, gdzie dzieciaki mogły spróbować swoich sił w pompowaniu wody do sikawki i trafianiu strumieniem wody w określony cel. Swoje stoiska promocyjno-informacyjne przygotował Areszt Śledczy, Policja i oczywiście Wojskowe Centrum Rekrutacji, które zachęcało gości pikniku do zawodowego związania się z armią. Drobne przekąski i słodkości przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich z Mochnatego. Ciekawostką była wystawa materiałów archiwalnych i zabytkowego wyposażenia strażackiego, które są w posiadaniu KP PSP w Hajnówce i zasilą mini muzeum w przebudowanej siedzibie straży pożarnej.


  emisja bez ograniczeń wiekowych
  Wideo

  Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

  Dołącz do nas na Facebooku!

  Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

  Polub nas na Facebooku!

  Kontakt z redakcją

  Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

  Napisz do nas!

  Polecane oferty

  Materiały promocyjne partnera
  Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto