Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica bitwy partyzanckiej w Topile. Bili się tam żołnierze polscy z NKWD

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
28 maja przypadła 78. rocznica bitwy stoczonej przez oddział 5. Wileńskiej Brygady AK z grupą operacyjną NKWD
28 maja przypadła 78. rocznica bitwy stoczonej przez oddział 5. Wileńskiej Brygady AK z grupą operacyjną NKWD Marta Chmielińska
28 maja przypada rocznica bitwy, którą w leśnej miejscowości Topiło stoczył oddział 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej z sowiecką grupą operacyjną NKWD. Uroczystość w 78. rocznicę tego wydarzenia zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "Inki" i katolicka parafia Świętych Cyryla i Metodego.

Uroczystość miała miejsce przy grobie dwóch żołnierzy z oddziału 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którzy polegli w tej potyczce. Znajduje się on w tzw. "Czternastym" tuż przy leśnej miejscowości Topiło i jest to jedyne takie miejsce na terenie Puszczy Białowieskiej. Od blisko 20 lat, w rocznicę bitwy odbywa się tu wspólna modlitwa, składane są kwiaty i zapalane znicze.

W 78. rocznicę bitwy, przy mogile ukrytej w lesie spotkały się środowiska patriotyczne i reprezentanci Straży Granicznej, Policji, Straży Pożarnej i Wojska Polskiego, modlitwę w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego prowadził ks. Zygmunt Bronicki.

Kolejny raz mieszkańcy powiatu hajnowskiego pamiętają o rocznicy śmierci żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady majora Szendzielarza "Łupaszki" oddając cześć nieznanym z imion i nazwisk żołnierzom - kapralowi "Julkowi" i strzelcowi "Jastrzębiowi" - mówi Bogusław Łabędzki, prezes Stowarzyszenia. - Mamy nadzieję, że pamięć o nich przetrwa i będzie to pamięć wdzięczna za to, że ofiarowali swoje życie za wolny i niepodległy byt Rzeczypospolitej. Przynieśli tutaj - do Puszczy Białowieskiej tęsknotę za tą II Rzeczpospolitą, a pewnie głębiej w sercu schowaną I Rzeczpospolitą. Walczyli z nadzieją, że kiedyś te granice uda się przywrócić.

Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "Inki"od lat, oprócz działalności mającej na celu upamiętnianie wydarzeń mających w przeszłości miejsce w Hajnówce i okolicach, zajmuje się także działalnością edukacyjną.

W gronie osób nie tylko należących do stowarzyszenia, ale także ze środowiska lokalnego, któremu zależy na tradycji i przekazie historycznym, staramy się upowszechniać wiedzę na temat takich miejsc i wydarzeń, jak choćby właśnie to z 28 maja 1945 r. na Topile. Czujemy wsparcie wielu osób, które nam towarzyszy i jesteśmy za to wdzięczni. Mamy nadzieję, że po okresie pandemii i sytuacji na granicy wschodniej, będziemy niebawem mogli powrócić do szerszej działalności - mówi Łabędzki.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto