Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja rady w Hajnówce. Radni przyjmują stanowisko w sprawie Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce [wideo na żywo]

Andrzej Zdanowicz
Andrzej Zdanowicz
To Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2016 roku. Uczestniczył w nim Mieczysław Gmiter, radny rady miasta obecnej kadencji, były burmistrz Hajnówki
To Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce w 2016 roku. Uczestniczył w nim Mieczysław Gmiter, radny rady miasta obecnej kadencji, były burmistrz Hajnówki
Hajnowscy radni po raz kolejny potępią kontrowersyjny marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce.

Sesja rady nie dotyczy wyrażenia zgody lub nie na przejście Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce 23 lutego. Rada nie ma takich kompetencji. Radni głosują jedynie nad stanowiskiem potępiającym tę inicjatywę.

Oto cała treść stanowiska rady:

Stanowisko Rady Miasta Hajnówka

o zgromadzeniu publicznym dotyczącym upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

8 maja 1945 roku III Rzesza podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji, pomimo tego działania zbrojne w Europie ciągle trwały, również na terenie Polski działały uzbrojone oddziały partyzanckie. Na przełomie stycznia i lutego 2019 roku minęło siedemdziesiąt trzy lata od tragicznych w skutkach wydarzeń, w których ofiarę życia złożyło 79 mieszkańców naszego regionu. Te wydarzenia to zbiorowy mord na grupie osób zamieszkujących ziemię bielską i hajnowską. Tragizmu tym wydarzeniom przydaje fakt, iż miały one miejsce ponad pół roku po zakończeniu najokrutniejszej z wojen, a ich ofiarami byli mieszkańcy prawosławnych wsi naszego regionu. Zbrodni dokonali żołnierze oddziału Pogotowia Akcji Specjalnej Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dowodzeni przez kpt. Romualda Rajsa pseudonim „Bury”. Według Instytutu Pamięci Narodowej, który przeprowadził śledztwo w tej sprawie, akcji oddziału „Burego” „nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa”.

Jako Radni Miasta Hajnówka i przedstawiciele lokalnej społeczności, oddając hołd ofiarom tragicznego mordu niewinnej ludności cywilnej protestujemy przeciw gloryfikowaniu i upamiętnianiu kpt. Romualda Rajsa pseudonim „Bury” oraz jego żołnierzy poprzez organizowanie zgromadzeń publicznych dotyczących upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Z całą stanowczością potępiamy wydarzenia sprzed siedemdziesięciu trzech lat i wyrażamy swoją dezaprobatę dla organizowania marszu w Hajnówce. Żołnierze podziemia antykomunistycznego nie mogą być postrzegani tylko jako bohaterowie bez jakiejkolwiek skazy. Do Wyklętych zalicza się i Brygadę Świętokrzyską Narodowych Sił Zbrojnych i kpt. Romualda Rajsa pseudonim „Bury”. Nie wszyscy byli też zwolennikami prowadzenia walki zbrojnej. W 1945 roku Narodowe Siły Zbrojne rozwiązały swoje oddziały, a mimo to niektórzy żołnierze wybrali, wbrew zaleceniom dowództwa, walkę z bronią w ręku. „Bury” i jego ludzie dopuścili się w okolicach Bielska Podlaskiego i Hajnówki brutalnych pacyfikacji miejscowej ludności chłopskiej. Wyklęci „Burego” nie oszczędzali nawet dzieci. Czy może więc on być „bohaterem”? Czy może być przykładem bohaterskiej walki podziemia antykomunistycznego na ziemi bielskiej i hajnowskiej? Stawianie „Burego” za wzór i głoszenie haseł typu - „Bury – mój bohater” jest swoistą prowokacją i nie można tego akceptować i w żaden sposób usprawiedliwiać.

Apelujemy też ponownie do Pana Joachima Brudzińskiego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podjęcie inicjatywy ustawodawczej zakazującej organizacji zgromadzeń zagrażających dobrym relacjom obywateli Rzeczypospolitej Polskiej różnych narodowości i wyznań.

Uzasadnienie

W dniu 25 stycznia 2018 roku wpłynęło zawiadomienie złożone przez Panią Barbarę Marię Poleszuk w sprawie zgromadzenia publicznego dotyczącego upamiętnienia żołnierzy podziemia antykomunistycznego z okazji zbliżającego się Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w formie marszu na trasie Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Stanisława BPA i M. – ul. 3 Maja – ul. Stefana Batorego, ul. Ks. Antoniego Dziewiatowskiego – ul. Tamary Sołoniewicz – Hajnowski Dom Kultury.

W związku z powyższym proszę o podjęcie stanowiska w zaproponowanej formie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto