Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwają prace nad wyłączeniem dawnej jednostki z obszaru ochronnego. Powodem jest zagrożenie pożarowe w Puszczy Białowieskiej

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Trwają prace nad wyłączeniem terenu dawnej jednostki wojskowej, w której dziś mieści się skład amunicji, z obszaru Natura 2000
Trwają prace nad wyłączeniem terenu dawnej jednostki wojskowej, w której dziś mieści się skład amunicji, z obszaru Natura 2000 Marta Chmielińska
Teren 2. Regionalnej Bazy Logistycznej – Składu Hajnówka może zostać wyłączony z obszaru Natura 2000. Zagrożenie pożarowe spowodowane przez obumarły w wyniku gradacji kornika drukarza drzewostan, jest na tyle niebezpieczne dla materiałów składowanych w jednostce, że minister Edward Siarka wystąpił do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wyłączenie tego terenu z obszaru chronionego i możliwość uprzątnięcia go.

2. Regionalna Baza Logistyczna – Skład Hajnówka zajmuje teren dawnej jednostki wojskowej JW. 2243 w Nieznanym Borze. W otoczeniu Puszczy Białowieskiej znajduje się obecnie jeden ze składów amunicji. Od miesięcy mieszkańcy tego terenu, samorządowcy wraz z leśnikami i strażakami zwracają uwagę na niebezpieczeństwo jakie niosą ze sobą tysiące powalonych i suchych drzew leżących w Puszczy Białowieskiej. Ludzie obawiają się pożaru, który mógłby błyskawicznie rozprzestrzenić się na duży obszar – w tym na teren zajmowany przez wojsko.

Oczywiście, że boimy się pożaru – mówi Katarzyna Nowik z Hajnówki. – W lesie wokół miast pełno jest suchych i połamanych świerków, teraz jak po lasach koczują migranci, którzy palą ogniska i papierosy, tym bardziej obawiam się tragedii. Ludzie żyjący gdzieś w Warszawie nie mają pojęcia, jak wygląda nasze życie, my mamy pod nosem skład amunicji, który w razie pożaru może wylecieć w powietrze razem z całym miastem i nami. Nikt jednak tym się nie przejmuje, bo Puszcza Białowieska to cenny obiekt objęty ochroną i ważniejsze są suche drzewa niż ludzie.

Teraz jest szansa na poprawę bezpieczeństwa, trwają bowiem prace nad wyłączeniem terenu Składu Hajnówka z obszaru chronionego w ramach Natury 2000. Stało się to na wniosek wiceministra Edwarda Siarki, który w styczniu b.r. zwrócił się do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z prośbą o podjęcie prac w tym zakresie.

Uzasadnieniem dla proponowanych zmian granic obszaru Natura 2000 Puszcza Białowieska są kwestie związane z bezpieczeństwem przeciwpożarowym. Zgodnie z informacjami zawartymi w Planie przeciwpożarowego zabezpieczenia i gaszenia pożarów lasu dla polskiej części Transgranicznego Obiektu Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest, opracowanym w latach 2019-2022, w ostatnich latach znacząco wzrosło zagrożenie pożarowe na terenie Puszczy Białowieskiej – wyjaśnia Piotr Otrębski, rzecznik prasowy GDOŚ. - Obciążenie ogniowe, będące podstawowym kryterium oceny potencjalnego ryzyka pożarowego wzrosło prawie siedmiokrotnie w porównaniu do 2011 r. W przywołanym dokumencie wskazano również, iż nagromadzenie materiału palnego w postaci martwego drewna utrudnia prowadzenie działań ratowniczych i blokuje dostęp do części obszaru, co w konsekwencji może doprowadzić do zwiększenia obszaru objętego ogniem. Jednostka wojskowa wymieniona jest w tym planie jako obiekt stanowiący dodatkowe potencjalne zagrożenie pożarowe.

Zagrożenie pożarowe to nie jedyny powód, sytuacja geopolityczna spowodowała konieczność działań, jakich do tej pory w tej okolicy nie było. Normalne wykonywanie czynności służbowych przez żołnierzy było jednak niemożliwe, lub znacznie utrudnione w związku ze ścisłą ochroną przyrody. Liczne zakazy i ograniczenia, z którymi musieli od lat godzić się mieszkańcy regionu, okazały się jednak nie do przyjęcia w przypadku ochrony granicy państwa.

Przedstawiciele wojska wielokrotnie zwracali uwagę na znaczące utrudnienia w zarządzeniu nieruchomością oraz na zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu tego miejsca, a wręcz na brak możliwości reagowania na zagrożenia – tłumaczy rzecznik GDOŚ. - Olbrzymie znaczenie ma również konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zarówno osobom pracującym na terenie Składnicy Hajnówka, jak i okolicznym mieszkańcom.

W planie jest wyłączenie terenu zajmowanego przez 2. Regionalną Bazę Logistyczną – Skład Hajnówka wraz z 50 metrowym pasem wokół jednostki. Urzędnicy GDOŚ zwracają uwagę na to, że obszar ten jest od lat przekształcony przez człowieka, znajdują się tam budynki, drogi i inne elementy infrastruktury, która powstała jeszcze w latach 40.

Swoje zdanie na temat wyłączenia terenu z Natury 2000 wyrażają teraz okoliczne samorządy – zrobiło to m.in. miasto Hajnówka. Burmistrz Jerzy Sirak na sesji Rady Miasta stwierdził, że nareszcie zachodzą jakieś zmiany w tej sprawie, narzekał jednak, że wyłączony teren powinien być znacznie większy.

Od bardzo wielu lat wszystkie samorządy naszego regionu, my również, zwracamy uwagę na zagrożenie i bezpieczeństwo pożarowe na terenie Puszczy Białowieskiej i również na terenie jednostki wojskowej - mówił na sesji RM Jerzy Sirak. – Możemy tylko ubolewać nad tym, że ten zakres wyłączenia jest tak mały, bo zaledwie 243 hektary. Jest to bezpośrednio teren techniczny i zaledwie 50 m wokół tego terenu. Jest to według mnie bardzo mało, bo powinno być 300-400 metrów, ale dobrze, że takie działania zostały podjęte.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska jako centralny organ administracji rządowej, proceduje obecnie propozycję zmian, następnie przekaże ją do akceptacji Radzie Ministrów, a następnie do Komisji Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto