Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z II LO w Hajnówce zakończyli wielki projekt przyrodniczy. Stworzyli centrum edukacyjne i wystawę [ZDJĘCIA]

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego podsumowała przyrodniczy projekt "Skarbnica ponad granicami". Dzięki udziale w nim młodzież nie tylko poznała wiele gatunków roślin i potrzebę ochrony cennych i zagrożonych gatunków na terenie Puszczy Białowieskiej, ale też poznała ich znaczenie w obrzędach religijnych i zwyczajach ludowych. W szkole stworzyli Centrum Edukacyjne, które służyć będzie kolejnym rocznikom uczącym się w II LO. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Białowieskiego Parku Narodowego, wicestarosta Joanna Kojło oraz Walentyna Pietroczuk przewodnicząca Rady Miasta.

Projekt w założeniu był transgraniczny i łączył współpracą Białowieski Park Narodowy, Powiat Hajnowski, II LO z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego oraz Lokalny Środowiskowy Fundusz „Rezerwaty Obwodu Brzeskiego”, Państwowa Instytucja Edukacji, Średnia Szkoła nr 3 z Pińska, Departament Edukacji Miasta Pińsk. Z powodu pandemii a następnie wybuchu wojny na Ukrainie i sytuacji politycznej, podmioty zagraniczne nie mogły uczestniczyć w projekcie, nie odbyły się także wyjazdy zagraniczne, w których uczestniczyć mieli hajnowscy licealiści.

Młodzież z hajnowskiego II Liceum Ogólnokształcącego w czasie rocznego projektu wzięła udział między innymi w warsztatach w Podlaskim Parku Botanicznym w "Ziołowym Zakątku" w Korycinach, spacerach po Białowieskim Parku Narodowym i obozie przyrodniczym. W ramach projektu szkolili się także nauczyciele i pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego, ogłoszono również konkurs plastyczny i fotograficzny, w którym udział wzięli uczniowie oraz lokalna społeczność.

Dumny ze swoich uczniów był dyrektor szkoły - Igor Łukaszuk, który nie krył radości w dniu podsumowania projektu.

Wszystko, co dobre szybko się kończy - powiedział dyrektor Igor Łukaszuk. - Mam wrażenie, że ten projekt zanim go zdążyliśmy tak naprawdę posmakować, skończył się. Zakończyła się pewne przygoda edukacyjna, choć też nie do końca, bo nasz projekt zakłada kontynuację i będziemy jeszcze przez długi czas korzystać z tego dorobku, który wraz z partnerami przy bardzo aktywnym udziale nauczycieli i uczniów, wypracowaliśmy.

Partnerem wiodącym projektu był Białowieski Park Narodowy, który na podsumowaniu reprezentowany był przez Marka Świcia oraz pracujące w projekcie panie: Annę Gierasimiuk, Hannę Szmidt i Małgorzatę Karczewską.

Była to bardzo interesująca i wartościowa inicjatywa uświadamiająca lokalnej społeczności, w tym młodzieży, jak ważne i potrzebne są działania służące ochronie rodzimej przyrody - odczytywał słowa nieobecnego dyrektora BPN, Michała Krzysiaka, Marek Świć. - To bardzo ważne, co realizowaliście w działaniach projektowych, pokazaliście młodemu pokoleniu cenne obszary chronione w najbliższej okolicy, podkreślając ich wartość i unikatowość.

Koordynatorkami projektu w szkole była Alina Plis i Agnieszka Lipińska, które na podsumowaniu podkreślały rolę uczniów w projekcie. Sami uczniowie zadowoleni opowiadali o kolejnych działaniach projektowych i dzielili się wrażeniami.

Na samym początku myślałam, że będzie to nudny projekt, w którym będzie dużo robienia prezentacji, ale później z każdym wyjazdem, z każdym kolejnym przedsięwzięciem czułam coraz większe przywiązanie do projektu - mówi Martyna Stepaniuk, uczennica z grupy projektowej. - Czuję się pozytywnie zainspirowana do tego, aby uczyć się więcej o roślinach po zakończeniu projektu i poznawać je na własną rękę. Dodatkowo poznaliśmy się w grupie, w której byli uczniowie z różnych klas.

Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie stali się edukatorami, którzy swoją wiedzę i umiejętności będą teraz przekazywać kolegom i koleżankom z innych klas. Służyć temu będzie między innymi Centrum Edukacyjne znajdujące się na drugim piętrze szkoły.

Niezwykle interesującym aspektem projektu było poznanie miejsca roślin w ziołolecznictwie oraz tradycji regionu. Młodzież stworzyła zielniki oraz "przepiśniki", w których zebrała wiedzę dotyczącą użytkowego wykorzystania natury. Co ważne - zbieranie receptur i przepisów łączyło pokolenia, ponieważ wiedzę tę młodzież czerpała od rodziców, dziadków i członków rodzin.

Od samego początku byłam zauroczona samym konceptem, gdyż były to tematy od dawna mnie interesujące - ziołolecznictwo, nasza kultura, swojskość - opowiada Anna Kędyś. - Dlatego z wielką przyjemnością się zgłosiłam i zależało mi na tym, aby dostać się do grupy projektowej. Nie zawiodłam się w żadnym aspekcie, oczywiście poza tymi trudnościami, które nie pozwoliły nam wyjechać zagranicę oraz wykonać całego zamysłu. Jednak ludzie oraz sama praca były naprawdę przyjemne i nie żałuję niczego. Współpraca była cudowna.

W ramach projektu ogłoszono także konkurs plastyczny i fotograficzny, jego rozstrzygnięcie nastąpiło właśnie w czasie uroczystości. Wyeksponowane w auli szkolnej prace były niezwykle dojrzałe i zachwycały dopracowaniem szczegółów.

Konkurs plastyczny:

I miejsce - Maria Tichoniuk (16 l.) za pracę "Moc w ziołach zaklęta"
II miejsce - Wiera Maciuka (82 l.) za prace "Narewka. Miejsce, w którym się wychowałam" i "Słoneczniki dają radość moim bliskim"

Wyróżnienia:

Agata Kiersnowska (15 l.)
Justyna Ostapkowicz (15 l.)
Gabriela Kraśko (15 l.) wraz z mamą Anetą
Natalia Romaniuk (15 l.)

Konkurs fotograficzny:

I miejsce - Szymon Bajko (16 l.) za fotografię "Tradycje we współczesnym świecie"
II miejsce - Bartosz Andrzejuk (18 l.) za tryptyk "Kłosy zboża przed burzą", "Przez las o zachodzie słońca" i "Odkrywkowa kopalnia kredy w Mielniku"
III miejsce - Michał Iwaniuk (17 l.) za fotografie "Tuż przed odlotem" i "Świadkowie czasu"

Wyróżnienia:

Aleksandra Lunda (16 l.)
Damian Iwaniuk (17 l.)
Gabriela Kraśko (16 l.)

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto