Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych w finale projektu IPN. Odebrali dyplomy w Warszawie

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Finał projektu Łączka i inne miejsca poszukiwań. Finaliści z Hajnówki
Finał projektu Łączka i inne miejsca poszukiwań. Finaliści z Hajnówki Instytut Pamięci Narodowej
Uczniowie 3 klasy Technikum Informatycznego z Zespołu Szkół Zawodowych w Hajnówce wzięli udział w finale ogólnopolskiego projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań" organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Grupa projektowa w składzie: Aleksander Nikołajuk, Konrad Szwarc, Damian Woźniak, Mateusz Iwaniuk, Krzysztof Wiluk oraz Karol Jakubowski wraz z opiekunką Joanną Sapieżyńską uczestniczyli w sześciu spotkaniach warsztatowych dotyczących prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Poznali tajniki pracy archeologa,antropologa i genetyka a także warsztat pracy archiwisty i metody poszukiwania szczątków ofiar totalitaryzmów.

W ramach projektu uczestniczyli także w wycieczce edukacyjnej do Warszawy, gdzie wraz z pracownikami IPN zwiedzili między innymi Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL i dawną siedzibę Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego przy ul. Strzeleckiej.

Zadaniem konkursowym było nagranie dwuminutowej etiudy filmowej związanej z ofiarami totalitaryzmów i poszukiwaniem ich szczątków. Grupa uczniów z Hajnówki jako bohatera swojej pracy wybrała rodzinę Kosidłów zamordowaną przez Niemców 17 września 1943 r. w lesie nieopodal miasta. Jako tło etiudy młodzież wykorzystała własnoręcznie napisany przez Karola Jakubowskiego wiersz.

- Chłopcy od razu zdecydowali, że chcą w projekcie wykorzystać lokalną historię - opowiada Joanna Sapieżyńska, nauczycielka historii, opiekun grupy. - Proponowałam różne postacie, ale historia rodziny Kosidłów wywarła na uczniach największe wrażenie i wiedzieli, że to będzie ich historia. W tej rodzinie zginęli dorośli i małe dzieci, moi podopieczni zobaczyli w nich symbol męczeństwa mieszkańców Hajnówki.

Joanna Sapieżyńska podkreśla, że uczniowie zaskoczyli ją swoją dojrzałością i poważnym podejściem do tematu.

Gala wręczenia dyplomów i nagród miała miejsce na Zamku Królewskim w Warszawie,nagrody wręczał minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji - prof. Krzysztof Szwagrzyk oraz dyrektor Biura Edukacji Narodowej - Adam Hlebowicz.
Projekt objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Etiudę filmową autorstwa uczniów ZSZ prezentujemy poniżej:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto