MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Bielsku między cerkwią a policją powieszono zaproszenie na Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce [zdjęcia]

Andrzej Zdanowicz
Plakat zapraszający na Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych.
Plakat zapraszający na Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych. azda/BAK
Zgody na Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych jeszcze nie ma, ale już pojawiły się plakaty. Wieszane nielegalnie i byle gdzie.

Hajnowski Marsz Żołnierzy Wyklętych ma odbyć się 23 lutego. Do końca jednak nie wiadomo czy się odbędzie, bo decyzje o tym ma podjąć sąd na posiedzeniu 18 lutego.

W Bielsku i Hajnówce pojawiły się jednak plakaty, które na ów marsz zapraszają.

Na podstawie miejsc, w których plakaty wieszano, można sądzić, że nikt nie dbał o pozwolenia i plakaty wieszano nielegalnie na słupach elektrycznych, telekomunikacyjnych, czy słupach ogłoszeniowych zarezerwowanych dla samorządu.

W Bielsku plakat taki powieszono m.in. na słupie telekomunikacyjnym stojącym między cerkwią a placem policji. Słup mijali wierni idący na niedzielne nabożeństwo.

- Takie zachowanie powinno być sygnałem dla sądu, który ma rozpatrzyć skargę na zakaz organizacji marszu wydaną przez burmistrza Hajnówki - twierdzi jeden z naszych Czytelników.

Burmistrz nie wyrażając zgody na Marsz Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce powoływał się na fakt, iż białostocka prokuratura prowadzi postępowanie w sprawie podejrzenia propagowanie symboli faszystowskich i nawoływania do nienawiści na tle narodowym i religijnym.

Czytaj też: Burmistrz zakazał Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce

W uzasadnieniu odmowy zgody na przejście Marszu burmistrz podnosił też, że podczas demonstracji szczególnie gloryfikowany jest kpt. Romuald Rajs ps. Bury. Oddział pod jego dowództwem w 1946 roku pacyfikował prawosławne wsie w okolicach Bielska Podlaskiego I Hajnówki, zabijając przy tym 79 cywilów w tym kobiety i małe dzieci. Postać ta budzi ogromne kontrowersje społeczne. Jak podkreślał burmistrz, w Hajnówce mieszkają potomkowie ofiar pacyfikacji, a nawet osoby, które je pamiętają.

Czytaj też: Organizatorzy Marszu Żołnierzy Wyklętych w Hajnówce odwołali się od zakazu burmistrza

Wcześniej na sesji rady miasta Hajnówka radni przyjęli stanowisko potępiające gloryfikowanie Romualda Rajsa podczas Marszu Żołnierzy Wyklętych.

To właśnie wizerunek Rajsa jest ukazany na plakatach zapraszających na marsz.

Tu oglądasz: III Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Policja zatrzymała sześć osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto