Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa prac Jerzego Iwacika. Do końca sierpnia można je oglądać w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej

OPRAC.:
Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Wystawę prac Jerzego Iwacika można oglądać do końca sierpnia w godzinach pracy Muzeum
Wystawę prac Jerzego Iwacika można oglądać do końca sierpnia w godzinach pracy Muzeum Agnieszka Tichoniuk/MiOKB
W Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej w Hajnówce oglądać można prace hajnowianina Jerzego Iwacika. Artysta znany jest jako rzeźbiarz, tymczasem jego twórczość jest szersza i obejmuje także rysunki. Wystawę "Bliskość Puszczy" można oglądać do końca sierpnia.

Hajnowianin Jerzy Iwacik po raz pierwszy pokazał swoje prace. Wernisaż odbył się 1 lipca 2022 r. w galerii Muzeum i Ośrodka Kultury Białoruskiej w Hajnówce.

Jerzy Iwacik znany jest przede wszystkim z rzeźb, które są pokłosiem wznowionych historycznych plenerów hajnowskich a jego prace spotkać można w przestrzeni miejskiej Hajnówki, Białegostoku, ale nie tylko. Prace znajdują się również w zbiorach prywatnych za granicą, w Niemczech, Belgii, Anglii, Indiach, czy USA . Artysta uczestniczy także w trwającym obecnie XX Plenerze Rzeźby w Drewnie, który odbywa się na placu Nadleśnictwa Hajnówka.

- Nie każdy jednak wie, że Jerzy Iwacik jest również świetnym rysownikiem i to właśnie tę niszę jego twórczości chcieliśmy odkryć na wystawie „Bliskość Puszczy” - wyjaśnia Agnieszka Tichoniuk z MiOKB. - Jest to również jego pierwsza wystawa indywidualna, na którą składa się około pięćdziesięciu rysunków w technice ołówka, węgla, pasteli i tuszu. Tematem jest Puszcza Białowieska- skarbnica i bogate źródło inspiracji. Pokazuje jej unikalną atmosferę, klimat, a za pomocą barw, często monochromatycznych i rzeźbiarsko traktowanej formy z jego prac emanuje energia ale i tajemniczość.

Artysta zajmuje się też wykonywaniem drewnianych krzyży wotywnych. Nawiązuje do lokalnej tradycji Podlasia z typowym zdobnictwem i ornamentyką, odcinając się od popularnych jeszcze w latach 90. krzyży wykonanych z lastryko, czy betonu. Krzyże Iwacika można zobaczyć ustawione m.in. w świętym dla wyznawców prawosławia miejscu Krynoczka w Puszczy Białowieskiej, na cmentarzu w Szeszyłach w gm. Boćki, czy przy rozstaju dróg w Czyżach. W 2013 r. postawił drewniany krzyż przy monasterze w Sakach w gm. Kleszczele, który był rekonstrukcją krzyża wykonanego przez jego dziadka w 1947 r. a mającego upamiętnić furmanów rozstrzelanych przez oddział PAS NZW Romualda Rajsa "Burego".

Prace pokazane na wystawie są tylko wycinkiem większej całości powstałej w czasie trwania projektu badawczego w rezerwacie ścisłym Białowieskiego Parku Narodowego.

Jerzy Iwacik urodził się w 1970 w Hajnówce. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu. Następnie studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu na wydziale Architektury Wnętrz i Designu oraz Rzeźby. W trakcie studiów a także później przez pewien czas pracował w agencjach reklamowych co wpłynęło na poszerzenie znajomości grafiki komputerowej. Mieszka w Hajnówce. Zajmuje się rzeźbą i rysunkiem z rzadka malarstwem i grafiką. Największą pasją pozostaje jednak rzeźba, w której czuje największy potencjał twórczy.

Wystawa czasowa dostępna będzie do końca sierpnia 2022 r. w godzinach pracy Muzeum.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Białoruski Alfabet Sztuki” z dotacji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz z budżetu miasta Hajnówka.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto