Jedne zielone, inne kolorowe, ozdobione kwiatkami i wstążeczkami z zielonymi liśćmi palmy i żółtych forsycji - takie palmy można było dziś zobaczyć w czasie nabożeństwa w kościele p.w. Św. Cyryla i Metodego w Hajnówce.
Parafianie z wysoko do góry podniesionymi palemkami przemaszerowali w radosnej procesji, tym razem ze względu na niekorzystne warunki atmosferyczne procesja poruszała się we wnętrzu świątyni.
Tegoroczna Niedziela Palmowa zbiegła się z 18. rocznicą śmierci świętego Jana Pawła II, którego portret ustawiony jest w kościele u stóp ołtarza. Proboszcz parafii - ks. Zygmunt Bronicki zapowiadając miejską Drogę Krzyżową przypomniał, że mając na względzie obronę dobrego imienia Papieża Polaka, uczestnicy powinni zabrać ze sobą portrety Jana Pawła II.
Miejska Droga Krzyżowa odbędzie się we wtorek 4 kwietnia po mszy o godz. 17.00. Tym razem trasa będzie wiodła od kościoła Św. Cyryla i Metodego do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.
Niedziela Palmowa to święto upamiętniające wjazd Chrystusa do Jerozolimy, a kolorowe palmy przypominać mają o tym, że mieszkańcy Jerozolimy radośnie witali Jezusa machając zielonymi gałązkami. Dziś palmy wielkanocne wykonuje się z różnych materiałów - naturalnych i syntetycznych. Kwiatki są naturalne lub z bibułki. Tradycją jest przynoszenie odpowiednio wcześniej gałązek do domu, aby do Niedzieli Palmowej wypuściły one listki lub w przypadku forsycji - kwiatki.
Palmy wielkanocne bywają bardzo różne - jedne z najbardziej rozpoznawalnych to oczywiście palmy kurpiowskie - niezwykle barwne, uplecione z zielonych gałązek i dużej ilości kwiatków z krepiny. Inne znane palmy to palmy wileńskie wykonane w całości z suszony traw i kwiatów barwionych na jaskrawe kolory.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?