Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hajnówka. Obchody 3 Maja i 100-lecie parafii z udziałem wicepremiera Jacka Sasina [ZDJĘCIA]

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
3 maja w Hajnówce gościł wicepremier Jacek Sasin. Przedstawiciel rządu wziął także udział w uroczystościach z okazji 100-lecia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Pikniku Rodzinnym
3 maja w Hajnówce gościł wicepremier Jacek Sasin. Przedstawiciel rządu wziął także udział w uroczystościach z okazji 100-lecia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i Pikniku Rodzinnym Marta Chmielińska
3 maja przed południem w czasie uroczystości związanych z obchodami 100-lecia parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hajnówce, wicepremier Jacek Sasin odsłonił tablicę upamiętniającą tę rocznicę. Następnie uczestniczył w miejskich obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz w Pikniku Rodzinnym organizowanym przez świętującą parafię. Oprócz Jacka Sasina do Hajnówki przyjechali także wiceminister Dariusz Piontkowski, wicewojewoda Bogumiła Szczerbińska, senator Jacek Bogucki, posłowie Krzysztof Jurgiel i Mieczysław Baszko. W uroczystościach uczestniczył także biskup Diecezji Drohiczyńskiej Piotr Sawczuk oraz Biskup senior - Antoni Pacyfik Dydycz.

Uroczystości w Hajnówce tradycyjnie rozpoczęły się nabożeństwem w prawosławnym Soborze Św. Trójcy, a następnie w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. W uroczystościach uczestniczyli m.in. wicepremier Jacek Sasin, wiceminister Dariusz Piontkowski, posłowie Krzysztof Jurgiel i Mieczysław Baszko, wicewojewoda Bogusława Szczerbińska oraz biskup Diecezji Drohiczyńskiej Piotr Sawczuk i biskup senior – Antoni Pacyfik Dydycz. Przed mszą, na wewnętrznej ścianie świątyni katolickiej odsłonięta została tablica upamiętniająca erygowanie parafii w 1923 r. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał wicepremier Jacek Sasin oraz bp Piotr Sawczuk i burmistrz Hajnówki – Jerzy Sirak.

Parafia w Hajnówce erygowana została w 1923 roku przez biskupa wileńskiego bł. Jerzego Matulewicza. Pierwszy proboszcz, ks. Antoni Mioduszewski urządził tymczasową kaplicę w budynku poniemieckiego kina i służyła ona wiernym do maja 1936 r., kiedy została podpalona przez aktywistów komunistycznych. Katolicka społeczność Hajnówki zbudowała więc kolejną kaplicę, w której sprawowano modlitwy aż do 1963 r. Budowa obecnego, murowanego kościoła pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego rozpoczęto krótko po zakończeniu II wojny światowej, jednak władze komunistyczne przez długie lata budowę blokowały - powiedział bp Piotr Sawczuk. - W wyniku starań ks. Ignacego Wierobieja została ona wznowiona w 1957 r., a 1 września 1963 r. poświęcił on prezbiterium i odprawił pierwszą mszę. Budowę zakończono dwa lata później. Miejscowa wspólnota katolików mogła gromadzić się i wielbić swego Boga. Jednocześnie formować swoje serca według wzorców patriotycznych, miłości do swojej ojczyzny. A jak widzimy przed ołtarzem leży monumentalny krzyż, który po tej mszy świętej zostanie ustawiony w pobliżu świątyni. Matka Boża i krzyż to są dwa znaki bardzo ważne w dniu dzisiejszym. O tym też przypomina dzisiejsza ewangelia ukazująca Matkę Najświętszą stojącą pod krzyżem przy konającym synu – Jezusie Chrystusie.

Tuż po zakończeniu mszy na placu obok kościoła ustawiony został pamiątkowy kilkumetrowy krzyż, a biskupi dokonali jego poświęcenia. Wicepremier oraz wicewojewoda i samorządowcy złożyli także kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II, który także znajduje się przy kościele.

Następnie wszyscy zebrani przemaszerowali głównymi ulicami miasta do parku miejskiego pod pomnik poświęcony Konstytucji 3 Maja. Tradycyjnie paradę prowadziły mażoretki i Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Hajnówki.

Zwracam się do państwa z wdzięcznością za te lata wspólnego świętowania, za lata tego świadectwa przywiązania do Polski i polskiej tradycji, do idei demokratycznego niepodległego państwa. Życzę państwu w tym dniu, które jest radosnym świętem nas wszystkich, nie tylko miłego świętowania, ale żebyście każdego dnia czuli dumę z tego, że jesteście Polakami, że żyjecie w Polsce, że Polska jest waszą ojczyzną i tutaj mogą wychowywać się wasze dzieci. – zwrócił się wicepremier Jacek Sasin do zebranych nawiązując do hajnowskiej tradycji świętowania 3 maja.

Następnym punktem obchodów 3 Maja w Hajnówce był Piknik Rodzinny zorganizowany z okazji 100-lecia parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Na scenie amfiteatru zagrała Orkiestra Dęta OSP w Hajnówce, wystąpiły zespoły artystyczne Hajnowskiego Domu Kultury i laureaci Konkursu Poezji Religijnej im. Ks. Mariana Świerszczyńskiego. W parku miejskim rozstawione zostały liczne stoiska i stragany z regionalnymi potrawami, pamiątkami i zabawkami.
W uroczystościach udział wzięli samorządowcy z terenu powiatu hajnowskiego i bielskiego, przedstawiciele instytucji, poczty sztandarowe szkół i służb mundurowych a także licznie zebrani mieszkańcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto