Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hajnówka. Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Rocznik 2003 stawia się na badania

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W Hajnówce rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, która obejmuje głównie rocznik 2003, ale nie tylko. Obowiązkiem objęci są także mężczyźni starsi, bez ustalonej wcześniej kategorii zdolności do służby w wojsku oraz kobiety studentki lub absolwentki medycyny, weterynarii i kierunków psychologicznych.Kwalifikacja w Hajnówce potrwa do 2 czerwca, dziś stawiło się pierwszych kilkudziesięciu młodych mężczyzn.

Pierwszych kilkudziesięciu młodych mężczyzn z powiatu hajnowskiego stawiło się dziś o 8.00 w punkcie Wojskowego Centrum Rekrutacji mieszczącym się w Muzeum i Ośrodku Kultury Białoruskiej. Najpierw wykłady, później rejestracja i oczekiwanie na badania lekarskie i indywidualne rozmowy. Tak będzie wyglądał harmonogram codziennych prac komisji kwalifikacyjnej.

Terytorialny zasięg działania Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 6 w Hajnówce:

Miasto Hajnówka oraz gminy: Kleszczele, Białowieża, Czeremcha, Czyże, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Narew, Narewka

KOGO OBEJMUJE OBOWIĄZEK STAWIENIA SIĘ DO KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ?

Do kwalifikacji wojskowej w 2022 r. zostaną wezwani:

  • mężczyźni urodzeni w 2003 r.,
  • mężczyźni urodzeni w latach 1998-2002, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • osoby urodzone w latach 2001–2002, które wcześniej zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia,
  • kobiety urodzone w latach 1998-2003 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, a także kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2021/2022 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków: analityka medyczna, farmacja, lekarski, lekarsko-dentystyczny, pielęgniarstwo, psychologia, ratownictwo medyczne, weterynaria, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
  • mogą być wezwane również osoby, które ukończyły 18 rok życia i zgłoszą się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej zdolności do czynnej służby wojskowej.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ?

  • Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą:
  • dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość,
  • posiadaną dokumentację medyczną,
  • aktualną fotografię o wymiarach 35 mm x 40 mm (bez nakrycia głowy),
  • dokumenty potwierdzające wykształcenie, posiadane kwalifikacje zawodowe albo zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki.
  • Natomiast ci, którzy do kwalifikacji podchodzą po raz kolejny, powinni dodatkowo zabrać ze sobą dokumentację medyczną dotyczącą zmian w stanie ich zdrowia, w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 (lub 24) miesięcy oraz książeczkę wojskową.

NIE MOGĘ SIĘ STAWIĆ?

Jeżeli osoba wzywana, nie może stawić się do kwalifikacji wojskowej w określonym w wezwaniu terminie i miejscu, ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie właściwego wójta lub burmistrza (prezydenta miasta) najpóźniej w dniu, w którym była zobowiązana do stawienia się do kwalifikacji wojskowej i wyjaśnić przyczyny, które nie pozwalają jej na stawienie się w wyznaczonym terminie. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) określi nowy termin oraz miejsce stawienia się do kwalifikacji wojskowej.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto