Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

76. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny "Inki". Uroczystości odbyły się w Narewce

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W sobotę (27 sierpnia) w Narewce odbyły się uroczystości upamiętniające 76. Rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki”
W sobotę (27 sierpnia) w Narewce odbyły się uroczystości upamiętniające 76. Rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki” Agnieszka Gieryng
W sobotę (27 sierpnia) w Narewce odbyły się uroczystości upamiętniające 76. Rocznicę śmierci Danuty Siedzikówny „Inki” – urodzonej w Guszczewinie w gminie Narewka sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej. Rocznicę tę od wielu lat przypomina Stowarzyszenie Historyczne, które nosi imię „Inki”.

W tegorocznych obchodach uczestniczyli samorządowcy z wojewodą Bohdanem Paszkowskim na czele oraz leśnicy, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i mieszkańcy regionu. Służby mundurowe – Komenda Powiatowa Policji oraz Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej i Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgu Białystok wystawiły poczty sztandarowe.

- Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny „Inki” co roku organizuje uroczystości z okazji rocznicy śmierci swojej Patronki. W tym roku współpracowaliśmy z parafią p.w. św. Jana Chrzciciela w Narewce – mówi Anna Łabędzka, współorganizator. - Cieszymy się z bardzo dużej frekwencji. Obecny był między innymi Wojewoda Podlaski, który reprezentował na uroczystości Prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego i odczytał list Premiera skierowany do uczestników uroczystości. Listy okolicznościowe nadesłali również Minister Edukacji i Nauki oraz Minister Klimatu i Środowiska.

W tym roku po uroczystej mszy świętej odbył się spektakl słowno-muzyczny z Marcinem Kwaśnym w roli głównej „Grypsy z celi śmierci” poświęcony pamięci innego zamordowanego żołnierza podziemia – Łukasza Cieplińskiego „Pługa”. Tradycyjnie też złożono kwiaty przy pomniku „Inki” przy siedzibie Nadleśnictwa Browsk oraz przy kościele parafialnym w Narewce.

Danuta Siedzikówna "Inka" wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku z dnia 3 sierpnia 1946 r. została skazana na dwukrotną karę śmierci. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Wyrok na niespełna osiemnastoletniej „Ince” wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Więcej o Danucie Siedzikównie "Ince" na stronie Instytutu Pamięci Narodowej TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto