Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hajnówka. O rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego pamiętali urzędnicy i młodzież

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r., było najdłużej trwającym zrywem narodowowyzwoleńczym Polaków żyjących pod zaborem rosyjskim
Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r., było najdłużej trwającym zrywem narodowowyzwoleńczym Polaków żyjących pod zaborem rosyjskim archiwum Lucyny Smoktunowicz
163. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uczcili urzędnicy i młodzież z Zespołu Szkół Zawodowych i II Liceum Ogólnokształcącego w Hajnówce. Na mogiłach powstańców oraz pod pomnikiem przy kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, złożono kwiaty i zapalono znicze.

O Powstaniu Styczniowym w Hajnówce przypomina pomnik przy kościele w centrum miasta poświęcony temu polskiemu zrywowi niepodległościowemu oraz mogiła uczestnika powstania - Izydora Kuźmicza znajdująca się na cmentarzu katolickim. Obydwa te miejsca zostały odwiedzone przez hajnowian.

W piątek uczniowie II klasy Oddziału Przygotowania Wojskowego I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie w Hajnówce wraz z koordynatorem i przedstawicielem Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim odwiedzili grób weterana Powstania Styczniowego - Izydora Kuźmicza, który zmarł w 1933 r. i pochowany jest na katolickim cmentarzu w Hajnówce.

W niedzielę kwiaty pod pomnikiem przy kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego złożyli przedstawiciele władz samorządowych z wicestarostą Joanną Kojło, wiceburmistrzem Ireneuszem Kiendysiem i wójtem Lucyną Smoktunowicz oraz reprezentantami służb mundurowych.

Miejscem związanym z Powstaniem Styczniowym jest także mogiła powstańcza znajdująca się w Orzeszkowie i także tu, zgodnie z wieloletnią tradycją, złożone zostały kwiaty i zmówiona modlitwa w intencji wszystkich, którzy zginęli w walkach powstańczych. Wcześniej tego dnia, mogiłę w Orzeszkowie odwiedzili także uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych, którzy także złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Powstanie Styczniowe wybuchło w 1863 roku i było najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym Polaków znajdujących się pod zaborem rosyjskim. Powstanie trwało do jesieni 1864 r., a ostatni oddział partyzancki - ks. Stanisława Brzóski, rozbity został w kwietniu 1865 r.

Po Powstaniu Styczniowym władze rosyjskie rozpoczęły represje skierowane przeciwko Polakom - wywózki na Syberię, konfiskatę majątków a także kościołów oraz intensywną rusyfikację.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto