Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lasy Państwowe tworzą infrastrukturę turystyczną w rejonie Puszczy Białowieskiej

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W VIII Konferencji Naukowej "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych" na Politechnice Białostockiej udział wziął starosta hajnowski Andrzej Skiepko oraz burmistrz Hajnówki - Jerzy Sirak
W VIII Konferencji Naukowej "Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych" na Politechnice Białostockiej udział wziął starosta hajnowski Andrzej Skiepko oraz burmistrz Hajnówki - Jerzy Sirak
W ubiegłym tygodniu w Białymstoku odbyła się trzydniowa konferencja naukowa „Turystyka na obszarach przyrodniczo cennych”. W jednym z paneli starosta powiatu hajnowskiego Andrzej Skiepko opowiadał o tym jak Lasy Państwowe wspierają rozwój turystyki w rejonie Puszczy Białowieskiej. Okazuje się, że wiele atrakcji turystycznych i dróg umożliwiających komunikację po regionie powstało właśnie dzięki wsparciu leśników.

Kolejka wąskotorowa w Hajnówce, liczne wiaty i miejsca ogniskowe w powiecie hajnowskim a nawet drogi podnoszące komfort przemieszczania się po powiecie hajnowskim efekt pracy leśników z okolicznych nadleśnictw.

Niezwykle istotnym elementem bazy turystycznej jest jakość oraz w ogóle istnienie sieci dróg umożliwiających dotarcie do licznych atrakcji. Właśnie współpraca przy remontach dróg według starosty hajnowskiego jest jednym z dwóch bloków współdziałania samorządów z Lasami Państwowymi.

Tylko w latach 2016-2018 Lasy Państwowe wsparły finansowo 22 duże inwestycje drogowe na terenie powiatu hajnowskiego, wykładając na ten cel niemal 29 mln zł.

Ważna droga do Narewki

Bardzo długo oczekiwaną inwestycją była droga narewkowska, która znacznie skraca drogę pomiędzy samą Białowieżą i wsiami puszczańskimi a Narewką. Mieszkańcy wsie Budy, Teremiski i Pogorzelce choć żyją na terenie pomiędzy Białowieżą a Hajnówką należą do parafii katolickiej w Narewce. Ludzie ci mieli bardzo utrudniony dojazd do swojej parafii, ponieważ szutrowa droga była dziurawa.

- Dlatego, gdy pojawiła się okazja modernizacji tej drogi i finansowania tych prac przez fundusz leśny i nadleśnictwa Białowieża i Browsk powiat odstąpił od dzierżawy tego terenu i udało się przebudować drogę narewkowską za kwotę 12 mln złotych - mówi Andrzej Skiepko, starosta powiatu hajnowskiego i nawiązuje do problemu blokowania wielu inwestycji i inicjatyw lokalnych przez ekologiczne organizacje pozarządowe. - Oczywiście nie obyło się bez wielkiej awantury z NGO-sami, które blokowały modernizację tej, jakże ważnej dla nas, drogi.

Ostatecznie dziś droga łącząca Narewkę z Budami jest pokryta asfaltem i korzystają z niej zarówno mieszkańcy jak i turyści poruszający się nie tylko samochodami, ale też rowerami. Ułatwia ona także dojazd służbom ratunkowym - w tym strażakom, co przy ilości suchych drzew zalegających w Puszczy Białowieskiej jest bardzo istotne.

Ulica Celna

Wspólną inicjatywą Nadleśnictwa Hajnówka i samorządu miejskiego była przebudowa ulicy Celnej w Hajnówce. Umożliwia ona komfortowy dojazd do jednej z największych atrakcji regionu - kolejki wąskotorowej prowadzonej przez Nadleśnictwo Hajnówka.

- Właśnie na tym terenie, przy ulicy Celnej odbywają się ogólnopolskie zawody sportowo - rekreacyjne, takie jak Puchar Polski Nordic Walking czy Hajnowska Dwunastka - wylicza starosta Skiepko. - Niezwykle ważny jest także dojazd do miejsca kultu prawosławia w Krynoczce, które ściąga turystów z Polski i zagranicy.

Czytaj też:

Największa atrakcja - kolejka wąskotorowa

Cały kompleks turystyczny znajdujący się na terenie Nadleśnictwa Hajnówka zyskał nowe oblicze w latach 2015 - 2019. Lasy Państwowe wyłożyły na przebudowę tego terenu ponad 8 mln 200 tys. zł, a prace objęły między innymi budowę wiat turystycznych, remont torów, przebudowę mostu na rzece Leśnej i modernizację taboru. Dziś kolejką Nadleśnictwa Hajnówka jeżdżą co roku tysiące turystów z różnych stron Polski i świata.

Kultywowanie tradycji

Inwestycje z funduszu leśnego dotyczą również pielęgnowania tradycji lokalnych a także ochrony środowiska naturalnego. Dla przykładu Nadleśnictwo Browsk w latach 2015 - 2022 wydało ponad milion złotych na projekty związane z tradycyjnym bartnictwem w Puszczy Białowieskiej, działaniami na rzecz żubra czy zabezpieczeniem przeciwpożarowym w Puszczy Białowieskiej.
Nadleśnictwa z terenu powiatu hajnowskiego biorą także udział i wspierają finansowo organizację wielu wydarzeń - tak turystycznych jak i kulturalnych. "Jarmark Żubra", "Hajnowska Dwunastka", "Półmaraton Hajnowski" czy "Plener rzeźby w drewnie" to tylko kilka największych imprez skierowanych do turystów i mieszkańców. Nadleśnictwo Hajnówka samodzielnie organizuje natomiast wielki "Piknik Leśny" i oczywiście prowadzi przejazdy turystyczne kolejką wąskotorową z Hajnówki do Topiła.

- Fundusz leśny przyczynił się do podniesienia standardów turystycznych, a więc zwiększył zdecydowanie atrakcyjność regionu Puszczy Białowieskiej. Mam też nadzieję, że nasza dobra współpraca będzie kontynuowana, a fundusze dostępne - podsumował Andrzej Skiepko.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto