MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Plener rzeźbiarski w Hajnówce. Artyści z dłutami spotykają się w mieście by tworzyć

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
1 sierpnia rozpoczął się Plener Rzeźby w Hajnówce. Artyści przez trzy tygodnie będą tworzyć na placu Nadleśnictwa Hajnówka.
1 sierpnia rozpoczął się Plener Rzeźby w Hajnówce. Artyści przez trzy tygodnie będą tworzyć na placu Nadleśnictwa Hajnówka. Marta Chmielińska
W Hajnówce odbywa się plener, na którym swoje umiejętności i wrażliwość na otaczający świat prezentują artyści spod znaku dłuta. Rzeźbiarze z Polski a także Ukrainy przez najbliższe 3 tygodnie będą tworzyli na placu Nadleśnictwa Hajnówka. Dziś rano odbyło się symboliczne wbicie siekiery w drewno.

Ośmiu artystów z Polski oraz Ukrainy przez najbliższe tygodnie będzie przemieniało drewniane kloce w rzeźby, inspiracją zaś będzie natura, która w tym miejscu jest naprawdę blisko. Piękno Puszczy Białowieskiej od lat ściąga artystów, którzy po raz pierwszy rzeźbili w roku 1965 w Białowieży, a rok później w samej Hajnówce. Od tego czasu rzeźbiarze związali się z miastem i co roku powracali w to miejsce na skraju puszczy aby tworzyć prace z drewna. W roku 1982 w związku z wprowadzeniem 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego, zawieszono organizowanie plenerów i powrócono do nich dopiero w roku 1985, jednak w wyniku przemian politycznych od 1989 r. zarzucono organizację tych artystycznych spotkań.

Plenery wskrzesili Wiktor Kabac i nieżyjący już Włodzimierz Muśko, którzy w 2017 r., po 28 latach przerwy zorganizowali Plener Rzeźby w Hajnówce.

Komisarzem Pleneru Rzeźby w Drewnie jest Stanisław Ostaszewski z Białegostoku, a bierze w nim udział ośmiu artystów:

  • Wiktor Kabac - Hajnówka
  • Jerzy Iwacik - Hajnówka
  • Anna Marta Świtalska - Świć - Hajnówka
  • Wojciech Mendzelewski - Lublin
  • Wojciech Pawliczuk - Łódź
  • Viktoria Popova - Ukraina (Charków)
  • Jerzy Wójcik - Hajnówka (fotograf)
  • Stanisław Ostaszewski - Białystok (komisarz pleneru)

Miejsce odbywania pleneru, to po raz kolejny plac Nadleśnictwa Hajnówka, które także zadbało o materiał do pracy twórczej.

- To jest jeden z nielicznych plenerów, który zaistniał i funkcjonuje przez tak wiele lat - mówił Mariusz Agiejczyk, nadleśniczy Nadleśnictwa Hajnówka. - Rozpoczęliśmy z organizatorami Plenerów Rzeźby współpracę kilka lat temu i Nadleśnictwo Hajnówka jest najprawdopodobniej pierwszym nadleśnictwem w Polsce, w którym plener tak na poważnie zaczął funkcjonować.

Nadleśniczy zwrócił także uwagę na fakt, że materiał do wykonania rzeźb trzeba było kupić poza terenem Puszczy Białowieskiej.

- To niezrozumiałe biorąc pod uwagę fakt, że w Puszczy leży 7 milionów metrów sześciennych martwego drewna, które można byłoby na ten piękny cel wykorzystać - dodał Agiejczyk.

Ciekawostką jest to, że jedna z rzeźb powstanie ze zniszczonego kilka tygodni temu przez nawałnicę dębu, który częściowo ocalały rośnie na osiedlu przy ulicy Mikołaja Reja. Dzięki temu to piękne drzewo zmieni swój kształt i jako wizja artysty prawdopodobnie zostanie ustawione właśnie obok miejsca, w którym jeszcze niedawno rosło.

Organizatorzy planują także przeprowadzić aukcję jednej z prac z przeznaczeniem na pomoc Ukrainie, natomiast nowością będą także warsztaty dla dzieci i młodzieży związane z tematyką leśną.

Plener Rzeźby "Tajemnicza Puszcza Białowieska" w Hajnówce organizuje Stowarzyszenie Euroregionu Puszcza Białowieska przy współpracy Urzędu Miasta Hajnówka oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego Puszcza Białowieska. Odbywa się on w ramach projektu pn. „Kultura Regionu Puszczy Białowieskiej – Poprzez Wspólne Dziedzictwo Ku Współpracy Transgranicznej” Współfinansowany Ze Środków Unii Europejskiej W Ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Lady Pank: rocznica debiutanckiej płyty

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto