Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technikum w Białowieży złotą, a LO nr II w Hajnówce - srebrną szkołą rankingu Perspektyw w 2024 r.

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Popularny w Hajnówce "Białorus" kolejny raz został "Srebrną Szkołą" wśród liceów w rankingu Perspektywy
Popularny w Hajnówce "Białorus" kolejny raz został "Srebrną Szkołą" wśród liceów w rankingu Perspektywy Marta Chmielińska/archiwum
Drugie miejsce wśród techników w województwie podlaskim zajęło Technikum Leśne w Białowieży, zaś hajnowskie Liceum Ogólnokształcące nr II z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego było 14. wśród podlaskich liceów. Tak przedstawia się ranking Liceów i Techników Perspektywy 2024. Obie szkoły po raz kolejny udowodniły, że znajdują się w czołówce podlaskich szkół średnich.

Niezmiennie wysoką pozycję wśród techników w Polsce zajmuje Technikum Leśne w Białowieży, które w 2023 r. otrzymało tarczę srebrną zajmując 4 miejsce w województwie. Obecnie szkoła awansowała i z drugą lokatą wojewódzką została "Złotą Szkołą".
Wśród 15 najlepszych liceów naszego województwa znalazło się także II Liceum Ogólnokształcące z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego, które także co roku zajmuje wysoką lokatę.

Bardzo nas cieszy to, że stabilnie co roku zajmujemy w rankingu Perspektyw zdobywamy tarczę i to, że w tym roku mamy tarczę srebrną, a to oznacza, że jesteśmy w pięćsetce najlepszych liceów całym kraju i pierwszej piętnastce szkół w województwie podlaskim. Co ciekawe wśród liceów spoza dawnych centrów wojewódzkich wyprzedza nas tylko liceum w Supraślu. Czujemy się dzięki temu wyróżnieni - cieszy się z wyniku szkoły dyrektor, Igor Łukaszuk. - Jest to podsumowanie wielu lat zdobywania doświadczenia, lata pracy nauczycieli i osiągnięcia naszych uczniów, którzy w ubiegłym roku odnosili konkretne sukcesy na egzaminie maturalnym czy podczas olimpiad przedmiotowych.

W najnowszej edycji prestiżowego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy, dokonano analizy wyników 1431 liceów ogólnokształcących spośród 2246 szkół w Polsce oraz 1231 techników spośród 1755. Weryfikacji poddano jedynie te placówki, które spełniły surowe kryteria dostępu do Rankingu. Obejmują one szkoły, gdzie egzamin maturalny w maju 2023 roku zdawało minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Od 26 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – powiedział Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, kierownik Rankingu Liceów i Techników. - I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, które publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej. Mamy w tegorocznym zestawieniu tradycyjnych prymusów i liczne grono zupełnie nowych liderów. Szczerze podziwiamy szkoły od lat utrzymujące wysoką formę, ale szczególnie się cieszymy, gdy w czołówce rankingu pojawiają się „nowi”, bo to dowód, że wytrwała praca nauczycieli i uczniów przynosi wspaniałe efekty, że wciąż są w polskich szkołach ambitni pedagodzy, którym chce się pracować.

W pełnej wersji publikacji, dostępnej na stronie Perspektywy.pl, podana jest lista 1000 najlepszych liceów oraz 500 najlepszych techników w Polsce. Ten rocznik Rankingu stanowi niezwykle cenne źródło informacji dla rodziców, uczniów i pedagogów, służące jako punkt odniesienia przy wyborze placówki edukacyjnej dla młodych adeptów nauki.

Proces analizy i oceny placówek edukacyjnych był skrupulatny, a kryteria selekcji surowe. Wartością dodaną tegorocznego Rankingu jest podkreślenie nie tylko ogólnej jakości szkoły, ale również skupienie się na wynikach z dwóch kluczowych przedmiotów - języka polskiego i matematyki. To podejście pozwala na lepsze zrozumienie specyfiki nauczania w poszczególnych placówkach oraz identyfikację tych, które w szczególny sposób wspierają rozwój kompetencji kluczowych.

Ranking Liceów i Techników Perspektywy jest oparty na wiarygodnych danych pochodzących między innymi z Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych i komitetów głównych olimpiad przedmiotowych.

Kryteria Rankingu Liceów 2024 to:

  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%),
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%)
  • sukcesy w olimpiadach (25%) - w tym po raz pierwszy zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Kryteria Rankingu Techników 2024 to:

  • sukcesy szkoły w olimpiadach (20%),
  • wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%),
  • wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%)
  • wyniki egzaminu zawodowego (30%).
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto