Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce uczniowie kształcą się w sztuce montażu i obsługi urządzeń OZE

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce uczniowie poznają tajniki odnawialnych źródeł energii
W Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce uczniowie poznają tajniki odnawialnych źródeł energii Marta Chmielińska
We wtorek (5 marca) w Zespole Szkół Zawodowych w Hajnówce oficjalnie do użytku oddana została pracownia do nauki montażu i obsługi urządzeń z szeroko pojętej dziedziny Odnawialnych Źródeł Energii. Uczniowie po zakończeniu kształcenia będą specjalistami w tej dziedzinie profesjonalnie przygotowanymi do pracy. Pieniądze na wyposażenie pracowni pochodzą z projektu norweskiego realizowanego przez Urząd Miasta Hajnówka.

Nowoczesne wyposażenie pracowni pozwala uczniom na poznanie zasad funkcjonowania np. pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych. Oprócz stanowisk przygotowanych do analizowania procesów podgrzewania wody czy produkowania energii elektrycznej, szkoła zyskała dość dużą ilość urządzeń niezbędnych do montażu różnych źródeł Odnawialnych Źródeł Energii.

Mamy tutaj szlifierki, wiertarki, zgrzewarki i giętarki a także dużą ilość orurowania, które służy nam na przykład do wykonywania instalacji - powiedział prezentując pracownię Kornel Godończuk, nauczyciel zawodu w ZSZ. - W planach, w czasie dalszej nauki, mamy także tworzenie instalacji elektrycznej. Uczeń wyjdzie od nas z dużym bagażem wiedzy, który pozwoli mu realizować instalacje OZE.

Na obecnym etapie szkoła nie posiada jeszcze kierunku kształcenia w tym zawodzie, jednak przedmiot jest już wprowadzony od drugiej klasy technikum budowlanego i nauka będzie trwała do klasy piątej.

Zaczerpnęliśmy na razie niektóre elementy, te najbardziej potrzebne do nabycia umiejętności montażu urządzeń energetyki odnawialnej, z programu nauki tego zawodu - wyjaśniała Szpilko, dyrektor szkoły. - Jest to pilotażowy program, chcemy zorientować się jakim zainteresowaniem cieszył się będzie wśród uczniów szkół podstawowych.

Nowoczesna pracownia powstała w miejscu, gdzie jeszcze niedawno znajdowały się nieużytkowane pomieszczenia dawnych warsztatów, remont wykonany został własnymi siłami szkoły, natomiast wyposażenie zakupione zostało w ramach tzw.projektu norweskiego realizowanego przez miasto Hajnówka.

Ta współpraca z miastem rozpoczęła się w 2021 r. od podpisania porozumienia w sprawie realizowania projektu "Hajnówka OdNowa Zielona Transformacja". Projekt ten wśród wielu zadań zawiera także pięć realizowanych wspólnie ze starostwem powiatowym - dwa z nich to działania w Zespole Szkół Zawodowych obejmujące stworzeni pracowni i wprowadzenie edukacji w zakresie OZE. Na realizację tego zadania szkoła otrzymała 483,5 tys złotych.

Marzenia powoli się spełniają - podkreślił starosta Andrzej Skiepko. - Od pięciu lat współpracujemy z partnerem niemieckim, mieliśmy także komórkę pomagającą w doradztwie dotyczącym odnawialnych źródeł energii. Jesteśmy jedynym powiatem, który miał przygotowaną komórkę OZE i myślę, że jesteśmy o krok, a nawet i o dwa do przodu przed innymi. Musimy to wykorzystać.

Przy realizacji projektu stworzenia pracowni OZE współpracowała ze szkołą także Politechnika Białostocka

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto