MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Zakończył się Plener Rzeźby w Drewnie. Wystawę prac można oglądać przez miesiąc na placu Nadleśnictwa Hajnówka

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Wystawę poplenerową można oglądać na placu Nadleśnictwa Hajnówka do końca września.
Wystawę poplenerową można oglądać na placu Nadleśnictwa Hajnówka do końca września. Marta Chmielińska
Trzy tygodnie pracy i 19 rzeźb, które można oglądać codziennie do końca września na placu Nadleśnictwa Hajnówka. W sobotę 20 sierpnia zakończył się Plener Rzeźby w Drewnie. Wśród prac możemy podziwiać postać Św. Gwalberta patrona leśników, przydymione anioły i przypominające totemy "Cienie zapomnianych przodków" .

Plenery rzeźbiarskie wpisały się w historię Hajnówki na stałe, pierwsze artystyczne spotkania twórcze odbywały się w latach 60., później plenery zanikły, by powrócić dzięki determinacji Wiktora Kabaca i Włodzimierza Muśki. Od trzech lat rzeźbiarze spotykają się na gościnnym terenie Nadleśnictwa Hajnówka i przez kolejne tygodnie pracują aby nadać kształt swym artystycznym wizjom.

- Chciałbym przypomnieć, że wróciliśmy do wspaniałej tradycji rzeźbiarskich plenerów w drewnie w Hajnówce dzięki aktywności Wiktora Kabaca - mówił Jerzy Sirak, burmistrz miasta. - To dzięki niemu te plenery rzeźbiarskie się odbywają. Dziękuję wszystkim, którzy organizacyjnie, finansowo i rzeczowo przyczynili się do wsparcia jubileuszowego, dwudziestego pleneru rzeźbiarskiego w Hajnówce.

Otwarcie wystawy poplenerowej rozpoczęło się występem zespołów Hajnowskiego Domu Kultury oraz krótkim koncertem jednego z artystów - pochodzącego z Hajnówki Wojciecha Pawliczuka, który zagrał na dudach. Dźwięki tego instrumentu towarzyszyły także rzeźbiarzom przez cały czas trwania pleneru. Pan Wojciech urodzony w Hajnówce mieszka obecnie w Łodzi i w czasie minionych trzech tygodni stworzył niezwykłe barwne rzeźby - dwie głowy oraz tryptyk przypominający totemy - "Cienie zapomnianych przodków".

- Plener Rzeźby w Drewnie w Hajnówce już się zakończył. Z jednej strony to dobrze, z drugiej chciałoby się jeszcze więcej, ponieważ wiadomo, że chęć realizowania czegoś ciekawego powoduje, że apetyty rosną - mówił Stanisław Ostaszewski, kurator pleneru, artysta z Białegostoku. - Dobrze jednak, że plener się skończył i możemy zaprezentować nasze dokonania. W tegorocznym plenerze uczestniczyli artyści z Hajnówki jak też z Polski oraz z Ukrainy.

Plenery od trzech lat odbywają się na placu Nadleśnictwa Hajnówka.

- Bardzo się cieszę, że jako Lasy Państwowe możemy wspierać tę inicjatywę - mówił Mariusz Agiejczyk, nadleśniczy. - Jak państwo widzą drewno ma wiele zastosowań, między innymi korzystają z niego artyści. Na terenie nadleśnictwa jest to trzeci z rzędu plener rzeźbiarski i myślę, że otoczenie wpływa znakomicie na samopoczucie i natchnienie artystów.

Dzięki dobrym warunkom do pracy, artyści mogli stworzyć wspaniałe dzieła. Jedna z prac - Victoria autorstwa Stanisława Ostaszewskiego przeznaczona została na aukcję, z której dochód przeznaczony zostanie na pomoc Ukrainie.

Nie sposób także nie wspomnieć o młodym pokoleniu artystów, które reprezentowała nieformalna uczestniczka pleneru - Zosia Iwacik, córka hajnowskiego rzeźbiarza Jerzego. Dziewczynka nie tylko towarzyszyła tacie i innym artystom w czasie pleneru, ale też stworzyła swoją pracę przedstawiającą psa Krecika, mieszkańca terenu Nadleśnictwa, który przeżył tu 17 lat.

W Plenerze Rzeźby w Drewnie udział wzięli:

  • Wiktor Kabac - Hajnówka
  • Jerzy Iwacik - Hajnówka
  • Anna Marta Świtalska - Świć - Hajnówka
  • Wojciech Mendzelewski - Lublin
  • Wojciech Pawliczuk - Łódź
  • Viktoria Popova - Ukraina (Charków)
  • Jerzy Wójcik - Hajnówka (fotograf)
  • Stanisław Ostaszewski - Białystok (komisarz pleneru)

Tegoroczny plener trwał 3 tygodnie, ośmiu artystów stworzyło 19 rzeźb, które możemy oglądać do końca września.

Plener Rzeźby w Drewnie "Tajemnicza Puszcza Białowieska" odbywał się w ramach projektu pn. „Kultura Regionu Puszczy Białowieskiej – Poprzez Wspólne Dziedzictwo Ku Współpracy Transgranicznej” i współfinansowany był ze Środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto