Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Żubrów przybywa. Białowieski Park Narodowy zakończył liczenie

OPRAC.:
Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Żubry zostały policzone!
Żubry zostały policzone! Wojciech Furmanek
Zakończyło się coroczne liczenie żubrów w Puszczy Białowieskiej, wiadomo już, że w stosunku do roku ubiegłego mamy około 63 zwierząt więcej i jest ich 892. Populację tych zwierząt liczono przez dwa dni na terenie Białowieskiego Parku Narodowego oraz w nadleśnictwach: Browsk, Białowieża, Hajnówka, Nurzec i Rudka.

Naszą wiedzę na temat liczby żubrów w rejonie Puszczy Białowieskiej i okolic poszerzyły najnowsze dane z końca 2023 r. Ostatnie badania wskazują, że populacja tego imponującego gatunku liczyła około 892 osobniki czyli o 63 żubry więcej niż w 2023 r. W zeszłym roku urodziło się też co najmniej 101 młodych żubrów.

Szacunki te opierają się na analizie około 170 obserwacji, które pochodzą z dwóch dni liczenia żubrów na obszarze Białowieskiego Parku Narodowego oraz nadleśnictw:

  • Białowieża,
  • Bielsk,
  • Browsk,
  • Hajnówka,
  • Nurzec
  • Rudka.

Interesujące jest, że żubry wykazują tendencję do przemieszczania się na coraz większe odległości. W nadleśnictwie Rudka zarejestrowano już 10 osobników, a w nadleśnictwie Nurzec kilkanaście.

Tradycyjna metoda inwentaryzacji żubrów nie jest zadaniem łatwym. Zwierzęta są monitorowane zarówno tradycyjnymi obserwacjami z poziomu ziemi, jak i za pomocą dronów. Duża część populacji jest zauważalna na przylegających do Puszczy polach, gdzie żubry żerują na oziminach. Te płochliwe zwierzęta często się przemieszczały i mieszały, co sprawia, że ich dokładne zliczenie i weryfikacja są utrudnione.

Dodatkowo, ze względu na rozmiary obszaru, który żubry wykorzystują, oraz wielkość populacji, precyzyjne zliczenie każdego osobnika jest praktycznie niemożliwe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Żubrów przybywa. Białowieski Park Narodowy zakończył liczenie - Hajnówka Nasze Miasto

Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto