Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do starosty wpłynął wniosek o referendum w sprawie Puszczy Białowieskiej w powiecie hajnowskim

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W czwartek do starostwa powiatowego w Hajnówce wpłynął wniosek mieszkańców o zwołanie referendum lokalnego w sprawie Puszczy Białowieskiej
W czwartek do starostwa powiatowego w Hajnówce wpłynął wniosek mieszkańców o zwołanie referendum lokalnego w sprawie Puszczy Białowieskiej Marta Chmielińska
W czwartek (29 lutego) mieszkańcy powiatu hajnowskiego tworzący komitet referendalny złożyli w starostwie powiatowym wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. W komitecie organizacyjnym znaleźli się niemal wszyscy wójtowie z powiatu hajnowskiego oraz przedstawiciele organizacji społecznych i mieszkańcy. Po potwierdzeniu wniosku przez starostę mieszkańcy będą mieli 60 dni na zebranie wymaganej liczby podpisów osób popierających przeprowadzenie referendum.

Referendum ma odbyć się na terenie całego powiatu hajnowskiego, a mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje zdanie na temat sposobu zarządzania Puszczą Białowieską. Akcja referendalna wywołana została przez ogłoszony 13 lutego projekt ustawy o Puszczy Białowieskiej, który przygotowany został m.in. przez Pracownię na Rzecz Wszystkich Istot i – jak mówi wielu mieszkańców, całkowicie pomija interes mieszkających na tym terenie ludzi.

Zaprosiliśmy do komitetu referendalnego wszystkie aktywne środowiska społeczne i polityczne funkcjonujące na terenie powiatu hajnowskiego - powiedział Bogusław Łabędzki, który jest jednym z inicjatorów akcji. - Proponowaliśmy włączenie się do działania wszystkim wójtom, a także kandydatom na burmistrza Hajnówki - Jadwidze Dąbrowskiej, Maciejowi Borkowskiemu, Mariuszowi Agiejczykowi i Ireneuszowi Kiendysiowi.

Wśród 15 osób wnioskujących o referendum znaleźli się m.in. wójtowie gmin: Hajnówka, Białowieża, Narewka, Czyże, Dubicze Cerkiewne a także jedyny kandydat na burmistrza miasta - Ireneusz Kiendyś. Ponadto w komitecie jest Elżbieta Laprus ze Stowarzyszenia Rozwoju Białowieży i Ochrony Dziedzictwa Puszczy Białowieskiej oraz Anna Łabędzka reprezentująca Inicjatywę Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej.

Jedno pytanie w referendum

Mieszkańcy powiatu hajnowskiego będą mogli odpowiedzieć na pytanie czy są za czy też przeciw “funkcjonującemu od 100 lat modelowi zarządzania Puszczą Białowieską realizowanemu przez lasy Państwowe i Białowieski Park Narodowy przy udziale społeczności lokalnej i samorządów w oparciu o obowiązujące przepisy prawa o gospodarce leśnej, łowieckiej i o ochronie przyrody” z gwarancją korzystania przez mieszkańców z dobrodziejstw puszczy, czyli zbierania runa leśnego, ale także swobodnego prawa wstępu do lasu.

To pytanie referendalne jest dobrze sformułowane i pozwoli na to, aby raz na zawsze mieszkaniec miał prawo się wypowiedzieć zarówno przeciwko poszerzeniu parku narodowego i przeciwko tej ustawie - powiedziała Elżbieta Laprus.

Elżbieta Laprus podkreśliła także, że przeciwko ustawie, a po stronie mieszkańców są także organizacje pozarządowe, które deklarują wspierać samorządowców w różnych działaniach na rzecz ochrony puszczy, ale z poszanowaniem praw mieszkańców.

Protest mieszkańców podpisało ponad 2 500 osób

W czasie spotkania, na którym obecny był także starosta hajnowski Andrzej Skiepko, wójt gminy Hajnówka Lucyna Smoktunowicz, podała oficjalną liczbę ponad 2,5 tysiąca zebranych do ostatniego dnia lutego podpisów pod stanowiskiem mieszkańców wobec proponowanej ustawy dotyczącej Puszczy Białowieskiej.

Starosta Andrzej Skiepko, choć w komitecie nie jest, zapewnia, że wszystkie samorządy z regionu mają jedno stanowisko, w którym opowiadają się po stronie mieszkańców. Zauważył też, że bardzo trudno jest doprowadzić do spotkania z ministrem tu na miejscu.

W lutym 2023 roku pisałem do minister Moskwy z prośbą o pilne spotkanie z samorządowcami, odpowiedzi nie było. I od obecnej pani minister także nie ma, jedyny minister, który chciał się z nami spotykać to profesor Szyszko - podkreślił starosta Skiepko i dodał, że pomysł na przeprowadzenie referendum jest dobrym kierunkiem.

Referendum to drogowskaz dla samorządów

Wójt Białowieży zauważył, że głos mieszkańców wyrażony w referendum będzie wiążący bez względu na opcję rządzącą.

Niezależnie od tego kto wygra wybory, będzie miał obowiązek realizować te zapisy, aby nie lekceważyć głosu mieszkańców - zaznaczył wójt Albert Litwinowicz. - Cieszę się z tej inicjatywy, bo to będzie drogowskaz dla samorządu, referendum dotyczy kwestii istotnej dla życia, dla przyszłości naszej, naszych dzieci i wnuków. Utworzenie Puszczy Białowieskiej z dyrektorem na czele to tragedia. Zawsze próbuje się w naszym kraju wprowadzać zwiększenie rygorów ochrony środowiska, mówi się, że to dla naszego dobra, a gdy siadamy z kalkulatorem to wychodzą same straty. Do tej pory nigdy żaden rząd nie potrafił złożyć takiej oferty, żeby ludzie byli za zwiększeniem ochrony. Wszystko zawsze jest niekorzystne, a my nie możemy na to się godzić, po to jesteśmy samorządowcami, aby być dla ludzi i dbać o prawa naszych mieszkańców.

Głos mieszkańców nabiera tu szczególnego znaczenia, ponieważ samorządowcy zwracali uwagę na to, że w posiedzeniu komisji senackiej uczestniczyli ludzie, którzy prezentowali tylko zdanie popierające zapisy proponowane w ustawie.

Byłem zdziwiony, gdy na posiedzeniu zobaczyłem osobę, która zamieszkuje na terenie gminy Narewka tylko przez miesiąc, a pozostały czas spędza w Szwajcarii reprezentuje mieszkańców i jednocześnie jest zdziwiona, że ja też się na tej komisji pojawiłem - powiedział Jarosław Gołubowski, wójt Narewki. - Na 50 uczestników posiedzenia, nas samorządowców było zaledwie sześcioro i nie wszyscy zostaliśmy dopuszczeni do głosu.

Gminy zaangażowane w referendum

Samorządowcy z powiatu hajnowskiego aktywnie włączyli się zarówno w zbiórkę podpisów pod protestem, który był pierwszym odruchem po zaprezentowaniu projektu ustawy, jak i w prace przy referendum. Dla wielu z nich ścisła ochrona Puszczy Białowieskiej, to “być albo nie być” gmin, którymi kierują.

Wprowadzenie ustawy to przede wszystkim ograniczenia dla mieszkańców w sferze praw własności, mam tu na myśli możliwość powiększania obszaru puszczy w trybie wywłaszczeń, jak i dostępności korzystania z obszarów leśnych - mówi Jarosław Gołubowski, wójt Narewki. - To także ograniczenia w rozwoju wsi i całego obszaru ze względu na ograniczenia środowiskowe i brak możliwości zabudowy własności prywatnej oraz ograniczenia w rozwoju gospodarczym firm także ze względu na uwarunkowania środowiskowe i nowe ograniczenia związane z obiektem puszczy i jej otuliny.

Musimy zrobić wszystko, aby ten głos mieszkańców i samorządu był słyszalny i referendum moim zdaniem jest najlepszym rozwiązaniem. Ono w pełni oddaje to, to, nie kilkanaście osób w radzie gminy czy powiatu coś sobie wymyśla, ale to będzie rzeczywisty przekaz tych przekonań i wartości w jakie nasi mieszkańcy wierzą - podsumował Krzysztof Zamojski, radny Rady Gminy Białowieża.

Spotkanie w starostwie powiatowym zapoczątkowało proces zwoływania referendum, po potwierdzeniu przez starostę przyjęcia wniosku komitet referendalny rozpocznie akcję zbierania podpisów mieszkańców - aby można było zwołać referendum powinno ich być około 3500.

Skład komitetu referendalnego:

 • Agnieszka Gieryng - radna Rady Gminy Narewka
 • Elżbieta Laprus - Stowarzyszenie Rozwoju Białowieży i Ochrony Dziedzictwa Puszczy Białowieskiej
 • Anna Łabędzka - Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej
 • Lucyna Smoktunowicz - wójt gminy Hajnówka
 • Jarosław Gołubowski - wójt gminy Narewka
 • Robert Kacprzak - mieszkaniec Hajnówki
 • Ireneusz Kiendyś - z-ca burmistrza Hajnówki
 • Paweł Litwiniuk - mieszkaniec gminy Narewka
 • Albert Litwinowicz - wójt gminy Białowieża
 • Bogusław Łabędzki - mieszkaniec Hajnówki
 • Henryk Łukaszewicz - przewodniczący struktur PiS w Hajnówce
 • Leon Małaszewski - wójt gminy Dubicze Cerkiewne
 • Lech Michalak - radny Rady Powiatu Hajnowskiego
 • Jerzy Wasiluk - wójt gminy Czyże
 • Krzysztof Zamojski - radny Rady Gminy Białowieża
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto