Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hajnówka. Aktywiści i rolnicy protestowali pod bazą wojskową z powodu żubrów

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Dziś pod wjazdem na teren Regionalnej Bazy Logistycznej znajdującej się na terenie dawnej jednostki wojskowej JW. 2243 w Nieznanym Borze protestowali aktywiści i miłośnicy Puszczy Białowieskiej. Ludzie ci nie zgadzają się na to w jaki sposób wojsko zachowuje się w tym cennym przyrodniczo obszarze. Po drugiej stronie szosy do Białowieży stanęli zaś rolnicy, którzy domagają się od przyrodników rozwiązania problemu żubrów wychodzących na ich pola i tratujących zasiewy.

Wojsko nie szanuje Puszczy Białowieskiej i zasad tu obowiązujących Są ścinane drzewa, palone ogniska w obszarach chronionych, puszcza jest zaśmiecana, do drzew przybijane są zabawne tablice a teraz śmierć żubrów, która przelała czarę goryczy. Domagamy się poszanowania dla przyrody, dla zwierząt i poszanowania praw mieszkańców – powiedział prof. Rafał Kowalczyk.

W podobnym tonie wypowiadali się także inni uczestnicy demonstracji, wśród których było także kilkoro mieszkańców.

Popieram protest przeciwko zabijaniu żubrów, bo jestem mieszkańcem Hajnówki i tak nie może dalej być – powiedział Marian z Hajnówki.

Ja nie jestem mieszkanką, mieszkam w Białymstoku i dziś z piątką znajomych przyjechałam tu z Warszawy. Jesteśmy aktywistami pro zwierzęcymi, przede wszystkim nie zgadzam się żeby to dziedzictwo było gwałcone w tak bezczelny i perfidny sposób, w jaki to robią wojskowi – dodała Katarzyna.

Aktywiści przynieśli ze sobą transparenty z napisami między innymi nawołującymi do szanowania zwierząt. Grupa ustawiona na drodze dojazdowej do terenu wojskowego, każdy wjeżdżający wojskowy samochód witała nieprzychylnymi komentarzami, a nawet skandując „Zdejmij mundur, przeproś żubra”.

Rolnicy mają dość niszczenia zasiewów przez żubry

Naprzeciwko protestujących w obronie praw zwierząt zebrali się okoliczni rolnicy, którzy chcieli zwrócić uwagę na problem jaki stanowią żubry na terenach rolniczych. Zwierzęta te z powodu ich dużej liczby oraz trudności w poruszaniu się po Puszczy Białowieskiej masowo bytują na terenach rolniczych, szukając pożywienia wchodzą w szkodę tratując rolnikom zasiewy.

Cała puszcza zawalona jest pociętymi i powalonymi drzewami, to wszystko jest wynikiem działania kornika drukarza, żubry nie mogą tędy chodzić i przemieszczają się do lasów wokół, których my mamy pola i teraz tam bytują – komentuje Hubert Ojdana, rolnik z powiatu hajnowskiego. - Mamy z nimi ogromny problem, niszczą nam nawet 50 proc. upraw. To są zwierzęta i staramy się żyć z nimi w zgodzie, ale skala tego problemu jest ogromna

Żubry są głodne, więc państwo powinno o nie zadbać

Rolnicy podkreślali, że żubrom brakuje pożywienia i państwo, które chroni te zwierzęta powinno je im zapewniać.

Żubr dziennie zjada 20 – 30 kg paszy dziennie, takie 1000 żubrów, które mamy tutaj potrzebuje dziennie 20-30 ton paszy. Nasze pytanie, czy to pożywienie jest im zapewnione? To pytanie należy zadać Parkowi Narodowemu, przyrodnikom i państwu. My też mamy zwierzęta, dbamy o nie i karmimy je, więc ta druga strona też niech zachowa się po ludzku i dokarmia swoje zwierzęta! Gdyby one miały w Puszczy swój pokarm, to nie poszłyby na pole – podsumowują rolnicy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto