Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Hajnówka dostępna dla osób ze szczególnymi potrzebami

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Hajnówka zakończyła wdrażanie projektu dostępności miasta pod względem usług turystycznych, kulturalnych oraz dostosowania urzędu dla osób o szczególnych potrzebach. Dzięki "Hajnówce Dostępnej" w mieście pojawiły się udogodnienia dla osób niewidomych lub niedowidzących, powstała strona internetowa i aplikacja skierowana do turystów. 27 maja odbyło się podsumowanie wszystkich działań projektowych.

Osoby ze szczególnymi potrzebami to nie tylko niepełnosprawni ruchowo lub niewidomi - to również osoby czasowo wykluczone z powodu choroby - na przykład złamania kończyny lub po zabiegu operacyjnym oraz dzieci i osoby niskiego wzrostu. Te grupy dostrzegło miasto Hajnówka i postanowiło dopasować się do tych szczególnych potrzeb.

Ułatwienia objęły całą gamę usprawnień. Były to zarówno tak proste zabiegi jak na przykład oznaczenie żółtymi, jaskrawymi taśmami stopni schodów w urzędzie, bibliotece i Hajnowskim Domu Kultury czy zamontowanie specjalnych linii naprowadzających przed wejściem do budynku Urzędu Miasta a przeznaczonych dla osób niewidomych. Przeprowadzono także bardziej skomplikowane działania jak budowa stron internetowych i aplikacji mobilnych. W urzędzie i instytucjach partnerskich pojawiły się tabliczki z napisami w języku Braille'a oraz piktogramy pomagające lokalizować miejsca.

Jednym z partnerów projektu jest Miejska Biblioteka Publiczna, która zakupiła specjalne czytaki dla osób niewidomych i niedowidzących. Urządzenia te służą do odtwarzania audiobooków, audycji i innych nagrań a ich budowa jest prosta i łatwa w obsłudze dla osób z ograniczeniami. Biblioteka stworzyła także nową stronę internetową, którą można przełączyć w tryb kontrastowy, zmieniać rozmiar czcionki oraz poruszać się po niej za pomocą klawiatury.

Ułatwienia cyfrowe, to także aplikacja na telefon "Hajnówka. Duchowa witalność", która ma pomagać turystom w odnajdywaniu atrakcyjnych miejsc w mieście. Aplikacja obejmuje trzy moduły: opis ciekawych miejsc, sieć gastronomiczną oraz kalendarz wydarzeń. Do turystów skierowane są także tablice informacyjne, które umieszczono w trzech punktach w mieście - przy Urzędzie Miasta, Ośrodku Sportu i Rekreacji oraz przy budynku dawnego dworca, gdzie mieści się siedziba Stowarzyszenia Kulturalnego "Pocztówka". Tablice te zawierają treść informacyjną z udogodnienia w postaci funkcji NFC i kodu QR, połączonych ze stroną internetową pozwalającą nie tylko poszerzyć prezentowaną na tablicach treść, ale też umożliwiającą audiodeskrycję.

Przedstawiciele wszystkich partnerów przeszli także kurs języka migowego oraz kurs asystenta osoby niepełnosprawnej, na którym zdobyli umiejętności dotyczące kontaktu z osobami z dysfunkcjami wzroku, słuchu, ruchu oraz autyzmem.

"Hajnówka Dostępna" to projekt realizowany przez Ośrodek Wspierania Organizacji Pozarządowych w partnerstwie z miastem Hajnówka, Miejską Biblioteką Publiczną im. Tadeusza Rakowieckiego w Hajnówce, Hajnowskim Domem Kultury, Stowarzyszeniem Kulturalnym Pocztówka oraz partnerem zagranicznym Pro Loco Matera z Włoch. Grupa projektowa pomysły na udogodnienia czerpała właśnie od kolegów z Włoch - także w czasie wizyt studyjnych w Materze. 27 maja w Hajnowskim Domu Kultury odbyło się podsumowanie projektu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto