Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komitet Niezależni Hajnowianie zaprezentował się mieszkańcom. Liderem i kandydatem na burmistrza jest Maciej Borkowski

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Spotkanie wyborcze KWW Niezależni Hajnowianie, w środku Maciej Borkowski
Spotkanie wyborcze KWW Niezależni Hajnowianie, w środku Maciej Borkowski Marta Chmielińska
Za nami pierwsze spotkanie przedwyborcze połączone z prezentacją kandydatów KWW Niezależni Hajnowianie, na radnych oraz lidera kandydującego na fotel burmistrza – Macieja Borkowskiego. W sobotnie popołudnie sala kolumnowa Hajnowskiego Domu Kultury zapełniła się mieszkańcami Hajnówki, którzy przyszli poznać pomysł na przyszłość miasta według Niezależnych Hajnowian.

Lider komitetu zaprezentował kolejnych kandydatów zaznaczył, że tak wielka różnorodność postaci zasilających szeregi jego drużyny ma na celu uniknięcie wszelkich skrajności.

Hasło z jakim do wyborów idą Niezależni Hajnowianie to "Nic o was bez was".

Niesprawiedliwość jaka spotkała mnie w tym mieście w 2014 roku skłoniła mnie do tego, abym kandydował do Rady Miasta - przypomniał Maciej Borkowski. - Hasło “Nic o was bez was” to w naszym wydaniu nie jest żaden slogan.

Bez programu, ale z ogólnym zarysem

Maciej Borkowski to znany z ostrego języka radny Rady Miasta, utarczki słowne i krytyka działań burmistrza Siraka to stały element wystąpień tego wyrazistego lokalnego polityka. Niestety w czasie spotkania zabrakło jednego – programu, z którym do wyborów zamierzają iść Niezależni Hajnowianie.

Wszyscy czekają na program wyborczy, większość komitetów go ma, ale my chcemy być nietuzinkowi i chcemy zaproponować abyście się do tego programu przyłączyli, bo to miasto ma być dla was. Jako kandydat na burmistrza nie chcę niczego wam narzucać, tylko chcę żebyście w tym życiu uczestniczyli i coś do tego programu wnieśli - rozpoczął spotkanie lider Niezależnych Hajnowian.

Mieszkania komunalne są potrzebne, wybudujemy je sami

Ważnym tematem są dla członków komitetu sprawy mieszkań komunalnych, które bezwzględnie miasto powinno wybudować.

Wysłuchałam całego spotkania z uwagą. Niestety nie usłyszałam żadnych konkretów tylko same hasła - mówi Karolina Iwaniuk. - Na przykład stwierdzenie, że pan Borkowski zajmie się rozwiązaniem problemu z budownictwem mieszkaniowym. Ale ja pytam, w jaki sposób, bo usłyszeliśmy tylko, że prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych buduje mieszkania na Żabiej Górce i to jest złe. A gdzie i kiedy mieszkania wybuduje burmistrz Borkowski to nie dowiedzieliśmy się.

Sam kandydat dość ogólnie mówił o swojej "mieszkaniowej" koncepcji.

Jesteśmy pracowici jako hajnowianie i jesteśmy w stanie zrobić to własnym sumptem i nie musimy żebrać o pieniądze z zewnątrz - zapewniał Borkowski. - Może nie w rok czy dwa, ale jesteśmy w stanie zrobić bloki sami. Nie musimy też wyciągać pieniędzy ze spółek, bo one mogą być wykorzystane na inne cele i do tego będę zmierzał.

Tu Maciej Borkowski nawiązał do tematu podnoszonego na posiedzeniu Rady Miasta i dywidendy w wysokości 800 tysięcy, która zasiliła budżet miejski a pochodziła z zysków PUK. Radny dopytywał wówczas na co konkretnie przeznaczona została ta kwota i nie otrzymał oczekiwanej odpowiedzi ze względu na brak wydzielenia tych pieniędzy w budżecie.

Hajnówka przyjazna dla niepełnosprawnych

Przyszły burmistrz zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany będzie pamiętał o osobach niepełnosprawnych i zadba o windy w budynkach użyteczności publicznej, w tym oczywiście w Urzędzie Miasta, co nie będzie trudne do spełnienia z uwagi na to, że właśnie trwa przebudowa nowej siedziby UM, gdzie już jest wygodny podjazd, a będzie także winda.
Maciej Borkowski zapewnił też, że zadba o to, aby przywrócić więzi społeczne i sąsiedzkie.

Pamiętam czasy, kiedy miałem 15-18 lat i mieszkańcy Armii Krajowej z okazji urodzin czy ślubu wystawiali stoliki i wspólnie to obchodzono - wspominał Borkowski. - To było piękne i scalało ludzi, a dziś tego nie ma. Postaramy się to przywrócić.

Będą imprezy plenerowe i miejski Sylwester

Przywrócone też miałyby być Rady Osiedli, aby mieszkańcy mogli współdecydować o działaniach w mieście. Niezależni Hajnowianie chcą także działać na rzecz ożywienia parku miejskiego i organizowania pikników rodzinnych w plenerze i innych imprez.

Gwarantujemy państwu, że przywrócimy Sylwester w amfiteatrze, a pieniądze na ten cel są - zaznaczył kandydat. - Postaramy się też o przywrócenie festiwalu piosenki poetyckiej Bułata Okudżawy, który cieszył się dużą popularnością w naszym mieście.

Kandydaci z KWW Niezależni Hajnowianie zapewniają też, że będą stali na straży wartości chrześcijańskich.

Ten punkt traktujemy szczególnie poważnie, jeżeli chodzi o wiarę, bo jeśli jest wiara to jest przyzwoitość, uczciwość i normalność. Będziemy stali też na straży normalności i nie boimy się o tym mówić, że rodzina to jest tata mężczyzna i mama jako kobieta - powiedział Maciej Borkowski. - Będziemy bronić tych wartości tradycyjnych i tego, abyśmy się tych ram trzymali.

Ułatwienia dla seniorów

Ponadto przyszli radni i burmistrz chcą zadbać o osoby starsze poprawiając komunikację w mieście i współpracując m.in. z klubem seniora.

Maciej Borkowski zapowiadał, że zmieni wiele w Hajnówce, jednak nie jest jasne w jaki sposób to zrobi. Celnie wytypowane zostały bolączki mieszkańców, choć niektóre pomysły były dość zaskakujące, jak choćby ten o zapewnieniu robienia zakupów seniorom.

Zwiększymy usługi opiekuńcze obejmujące zaspokajanie codziennych potrzeb takich jak sprzątanie, pranie, zakupy czy przygotowywanie posiłków i opiekę higieniczną zlecona przez lekarza, zapewnienie kontaktu z otoczeniem - wyliczał nowe zadania przyszłego samorządu Borkowski. - Zwiększymy także ilość pracowników socjalnych celem poszerzenia diagnozy problemów społecznych.

Zdrowie, sport i transparentność

Kandydaci na radnych KWW Niezależni Hajnowianie zadbają także o dostęp do zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży oraz o modernizację placu zabaw i skate parku. Profilaktyka prozdrowotna to kolejny punkt założeń programowych komitetu, a jednym z pomysłów jest zwiększenie ilości ogródków działkowych, gdzie hajnowianie będą mogli uprawiać zdrowe warzywa budując jednocześnie więzi rodzinne w czasie wspólnych prac przy grządkach. Ponadto Maciej Borkowski zapewnił o wsparciu dla przedsiębiorców, których zapewnił o tym, że nie będzie podnosił podatków, a wiele posunięć będzie konsultował właśnie z nimi. Przejrzyste mają być także działania urzędników i samego burmistrza.

Przywrócimy normalność, żeby każdy z was mógł śmiało, otwarcie i bez obaw krytykować urząd i burmistrza, który ma obowiązek odebrać to jako wskazówkę - zapewnił kandydat na burmistrza.

Maciej Borkowski zapewnił także, że członkowie komitetu popierają zarówno referendum, jak i mieszkańców w walce o prawa w kontekście ochrony Puszczy Białowieskiej.

Turystę trzeba zatrzymać

Osoby zasiadające wśród publiczności miały także możliwość zadawania pytań i byli zainteresowani zarówno kwestią rozwoju turystyki, sprawą ścieżki rowerowej, a także promocji miasta. Pan Maciej opowiedział również o sowich pomysłach na zatrzymanie w Hajnówce turystów.

W pierwszej kadencji podzieliłem się z burmistrzem takim pomysłem, na ścieżkę rowerową z paneli fotowoltaicznych. Podejrzałem to w Holandii, mógłby to być niewielki odcinek, który umieścimy w folderach. To by już coś było. Proponowałem także chodniki, które pod naciskiem ciała produkują prąd. Takie rzeczy proponowałem i w takie innowacyjne rzeczy bym wchodził, bo są one potrzebne - powiedział Borkowski.

Następnie Borkowski zachęcił zebranych do dyskusji i zgłaszania pomysłów. I ludzie zabierali głos - zgłaszając swoje uwagi i wnioski, niestety często były to problemy nie leżące w gestii Rady Miasta czy burmistrza, jak choćby pomysł wyremontowania pomieszczeń, w których mieści się rehabilitacja SP ZOZ czy inwestycje na terenach Lasów Państwowych. Wiele osób wychodziło ze spotkania wyraźnie zadowolonych, sporo hajnowian zostało także z kandydatami na sali, aby porozmawiać w kuluarach.

Bardzo podobało mi się wystąpienie pana Macieja - podsumowała spotkanie pani Joanna. - Moim zdaniem to bardzo dobry kandydat, zresztą od dawna śledzę jego działania w Radzie Miasta. Na pewno ma mój głos!

W czasie konwencji wyborczej zaprezentowani zostali także kandydaci na radnych Rady Miasta i Rady Powiatu i są nimi:

 • Maciej Borkowski
 • Maria Koc
 • Mariusz Cieślak
 • Bartosz Plewa
 • Artur Sacharczuk
 • Krzysztof Januszkiewicz
 • Jan Bagiński
 • Dariusz Pieśluk
 • Artur Tumiel
 • Marta Rygorowicz
 • Robert Wiśniewski
 • Ewa Rygorowicz
 • Piotr Mirończuk
 • Karol Nieciecki
 • Katarzyna Olszewska
 • Krystyna Kośko
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto