Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Rudki, Białowieży i Brańska biora udział w projekcie IPN "Łączka i inne miejsca poszukiwań"

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Uczniowie z kilku szkół województwa podlaskiego rozpoczęli w czwartek projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań"
Uczniowie z kilku szkół województwa podlaskiego rozpoczęli w czwartek projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań" IPN Białystok
W czwartek uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudce, Technikum Leśnego w Białowieży oraz harcerze z Harcerskiej Drużyny „Inki” z Brańska uczestniczyli w pierwszych zajęciach w ramach projektu „Łączka i inne miejsca poszukiwań”. Projekt realizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej i dotyczy zagadnień związanych z poszukiwaniem miejsca spoczynku ofiar totalitaryzmów. Spotkania odbywają się w Białymstoku w siedzibie Instytutu, a bierze w nich udział ponad 50 uczniów szkół z terenu Podlasia.

Pierwsze, inaugurujące projekt, spotkanie odbyło się pod hasłem „Co kryje ziemia?” i o tym opowiadali pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji.

Archeolog Michał Nowak przybliżył młodzieży pracę archeologów i specyfikę działań w czasie prac poszukiwawczych w terenie, natomiast Jacek Hryniewicki z Oddziałowego Wieloosobowego Stanowiska ds. Poszukiwań i Identyfikacji opowiadał uczestnikom w jaki sposób można wytypować miejsca zdarzeń i ewentualnych pochówków na podstawie dokumentów archiwalnych – mapek, szkiców i relacji.

Rys historyczny walk polskiego podziemia niepodległościowego zaprezentował Michał Ostapiuk z Biura Badań Historycznych IPN, opowiadając o działalności poszczególnych oddziałów partyzanckich na terenie Białostocczyzny w latach 1944 – 56 oraz o ich dowódcach – m.in. Kazimierzu Kamieńskim „Huzarze”.

Projekt „Łączka i inne miejsca poszukiwań” organizowany jest w całej Polsce w poszczególnych oddziałach IPN. Składa się on z kilku spotkań ze specjalistami Biura Poszukiwań i Identyfikacji, którzy przybliżają poszczególne etapy prac poszukiwawczych – od kwerend archiwalnych, przez typowanie miejsc w terenie aż po główne prace poszukiwawcze i proces identyfikacji szczątków. Zwieńczeniem projektu jest przygotowanie przez młodzież krótkich filmików opowiadających o pracach poszukiwawczych. Wielką wartością jest tu to, że najczęściej w ten sposób młodzież odkrywa mało znane historie lokalnych bohaterów.

W projekcie biorą udział uczniowie:

  • Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Krzysztofa Kluka w Rudce,
  • Technikum Leśnego w Białowieży,
  • Szkoły Podstawowej nr 1 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Grajewie,
  • Zespołu Szkół Zawodowych w Gołdapi,
  • Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Troszynie
  • harcerze z Harcerskiej Drużyny „Inki” z Brańska.

Finał projektu odbywa się co roku w Warszawie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto