Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W hołdzie deportowanym do największego więzienia świata

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
24 marca w Białowieży odsłonięty został pomnik poświęcony mieszkańcom regionu deportowanym na Syberię w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu. Upamiętnienie wyraża hołd jaki składają obecni mieszkańcy Białowieży swoim sąsiadom sprzed ponad 80 lat.

Pomnik został zlokalizowany nieopodal dawnej stacji kolejowej Białowieża Towarowa, miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo - skąd bowiem w 1940 r. odjechał pierwszy transport zesłańców.

- Stoimy w miejscu, z którego 82 lata temu tragiczną podróż na Syberię rozpoczęły rodziny leśników z Puszczy Białowieskiej aresztowane przez NKWD – mówił Albert Litwinowicz, wójt Białowieży. - Pomnik, który dziś odsłaniamy jest wyrazem naszej pamięci, hołdem dla ich cierpienia i mocnym znakiem, że z największego zła może wyrosnąć jeszcze większe dobro.

W uroczystości oprócz oficjeli wzięli udział Sybiracy z Hajnówki i Białowieży – w tym Paweł Szpakowicz, który jako dziecko wraz z całą rodziną, właśnie stąd został wywieziony na Wschód. Reprezentanci Związku Sybiraków – Paweł Szpakowicz, Helena Okołów i Lech Nowacki umieścili w podstawie pomnika kapsułę czasu zawierającą ustaloną do tej pory listę nazwisk osób deportowanych z rejonu Puszczy Białowieskiej.

- Z tego miejsca byli deportowani przez nieludzką władzę sowiecką katorżnicy, byli to w większości leśnicy, pracownicy 48 nadleśnictw położonych na terenie Białowieskiej Dyrekcji LP - mówił Andrzej Nowak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku. - Wyrwani ze snu, pozbawieni prawie wszystkiego, ale nie pozbawieni wiary i polskości. To właśnie te wartości pozwalały im przetrwać na nieludzkiej ziemi, w tym największym więzieniu świata.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, której przewodniczył arcybiskup Józef Guzdek. Po odsłonięciu pomnika w auli Technikum Leśnego odbyło się spotkanie z historykami z Muzeum Pamięci Sybiru i występ artystyczny młodzieży z technikum. Przy okazji można było zakupić wspomnienia Sybiraków - związanej z Białowieżą – Jadwigi Okołów oraz Stanisława Kubali.

Upamiętnienie jest wspólnym dziełem Białowieskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Puszczy, Starostwa Powiatowego w Hajnówce, wójta Gminy Białowieża Alberta Litwinowicza, białowieskich proboszczów: ks. kan. Bogdana Popławskiego i ks. prot. Sergiusza Korcha, dyrektora RDLP Białymstoku Andrzeja Nowaka, nadleśniczego Nadleśnictwa Białowieża Dariusza Skirko i dyrektor Technikum Leśnego w Białowieży - Anny Kulbackiej.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto