Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Likwidacja nadleśnictw Hajnówka, Białowieża i Browsk oraz ścisła ochrona Puszczy Białowieskiej

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
Samorządowcy z powiatu hajnowskiego na posiedzeniu komisji senackiej. W głębi Jarosław Gołubowski wójt Narewki, Albert Litwinowicz wójt Białowieży i starosta hajnowski Andrzej Skiepko
Samorządowcy z powiatu hajnowskiego na posiedzeniu komisji senackiej. W głębi Jarosław Gołubowski wójt Narewki, Albert Litwinowicz wójt Białowieży i starosta hajnowski Andrzej Skiepko archiwum prywatne
Likwidacja trzech nadleśnictw puszczańskich i powołanie dyrekcji Puszczy Białowieskiej, która zarządzałaby całością tego obszaru postulują twórcy społecznego projektu ustawy dotyczącej ochrony Puszczy Białowieskiej. Funkcjonowanie nowego organizmu sfinansować miałyby po części Lasy Państwowe, zaś samorządy otrzymałyby rekompensaty oraz szerokie możliwości rozwoju w kierunku turystyki. Ideą twórców projektu jest takie zabezpieczenie Puszczy Białowieskiej, aby bez względu na panującą władzę miała ona silną i jednolitą ochronę.

Senacka Komisja Klimatu i Środowiska zebrała się we wtorek 13 lutego na pierwszym z cyklu posiedzeń dotyczącym prac nad projektem ustawy o ochronie Puszczy Białowieskiej. Wśród zaproszonych i wypowiadających się gości byli samorządowcy - radny wojewódzki Mikołaj Janowski, starosta hajnowski Andrzej Skiepko, burmistrz Hajnówki Jerzy Sirak oraz wójtowie puszczańskich gmin: Hajnówka, Narewka i Białowieża. Pojawili się też mieszkańcy reprezentujący środowisko zaangażowane w walkę o ochronę puszczy.

Wszyscy zgadzali się co do tego, że należy wreszcie wypracować jakiś wspólny dokument dotyczący ochrony przyrody i przyszłości regionu.

Dlaczego ten region się nie rozwija? Bo wciąż operujemy metrami sześciennymi zamiast mówić o walorach i potencjale, który mamy - stwierdził Mirosław Stepaniuk z Hajnówki. - Dlaczego się nie rozwijamy? Bo ciągle budujemy atmosferę zagrożenia w tym regionie, bo ciągle nie mamy stabilnego i jasnego kierunku rozwoju obranego nie na długość kadencji wyborów samorządowych, ale na 50 i więcej lat.

Projekt ustawy zreferowany przez Radosława Ślusarczyka z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot zakłada likwidację nadleśnictw Hajnówka, Białowieża i Browsk z zaznaczeniem zapewnienia leśnikom pracy w nowej instytucji lub w okolicznych nadleśnictwach. Puszcza miałaby być chroniona kompleksowo, a na zbudowanej marce korzystaliby mieszkańcy prowadząc ogólnie pojętą turystykę.

Samorządowcy reprezentujący społeczności lokalne powiatu hajnowskiego podkreślali natomiast, że nie widzieli projektu ustawy i obawiają się, że kolejny raz ich głos nie będzie wzięty pod uwagę.

Dowiadujemy się teraz, że powstał projekt, który będzie dotyczył naszego regionu i wysłuchując wszystkich zwracam uwagę na to, że tylko kilka osób mówiło o mieszkańcach - powiedziała Lucyna Smoktunowicz, wójt gminy wiejskiej Hajnówka. - Ten plan jest możliwy, ale jeśli mieszkańcy będą w nim wzięci pod uwagę, żeby nie było tak jak z “Planem zarządzania obiektem światowego dziedzictwa”, który powstał bez naszego udziału. Widzę jednak, że ten projekt także powstał bez nas, my w ogóle o nim nie wiedzieliśmy i nie widzieliśmy go wcześniej.

Wójt Smoktunowicz podkreśliła też, że problem jest niezwykle złożony i nieprawdą jest, że niemal cała społeczność jest za ścisłą ochroną Puszczy Białowieskiej i nikt na miejscu nie przeprowadzał żadnych konsultacji ani badań opinii mieszkańców. Zaproszeni na posiedzenie byli jednak przedstawiciele tej grupy, która chciałaby pełnej ochrony.

Jestem całym sercem za ochroną puszczy i chciałabym, żeby samorządowcy nie wypowiadali się tak arbitralnie o tym, że wszyscy mieszkańcy chcą posprzątania tego lasu, bo to nie jest pokój czy muzeum, tylko naturalny ekosystem, w którym przyroda rządzi się swoimi prawami - przedstawiła swoje zdanie Agnieszka Jakoniuk z Hajnówki i dodała, że dość ma antagonizowania społeczności lokalnej wokół problemu ochrony puszczy.

Przewodniczący komisji klimatu i środowiska, senator Stanisław Gawłowski podkreślił, że jest to dopiero początek rozmów nad propozycją ustawy, która powstała przy współpracy z Pracownią na Rzecz Wszystkich Istot i zapowiedział kolejne spotkania. Samorządowcy z powiatu hajnowskiego zaprosili natomiast do spotkań z mieszkańcami regionu na miejscu – w Puszczy Białowieskiej.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto