Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Quercusy rozdane. Nagrodę burmistrza Hajnówki otrzymały trzy osoby [ZDJĘCIA]

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W czwartek uroczyście wręczono honorową nagrodę burmistrza Hajnówki - Quercusy. Na zdjęciu od lewej - Jerzy Sirak, Ryszard Leszczyński, Jadwiga Nachiło i Jakub Ostapczuk
W czwartek uroczyście wręczono honorową nagrodę burmistrza Hajnówki - Quercusy. Na zdjęciu od lewej - Jerzy Sirak, Ryszard Leszczyński, Jadwiga Nachiło i Jakub Ostapczuk Marta Chmielińska
W czwartek w Hajnowskim Domu Kultury burmistrz miasta Jerzy Sirak wręczył swoją honorową nagrodę - Quercus. Była to już dziewiąta edycja tych wyróżnień, a otrzymali je: Jadwiga Nachiło, Jakub Ostapczuk i Ryszard Leszczyński.

Nagroda burmistrza Hajnówki nadawana jest raz w roku za szczególny wkład na rzecz miasta w różnych dziedzinach, a w szczególności za działalność gospodarczą, społeczną, charytatywną, kulturalną, oświatową, naukową, sportową.

Ta nagroda jest ważna dla osób wyróżnionych, ale też szczególnie ważna dla społeczności Hajnówki - mówił burmistrz Jerzy Sirak. – Zdajemy sobie sprawę z tego, że dotychczasowi wyróżnieni oraz dzisiejsi, zasłużyli swoim zaangażowaniem, swoją aktywnością, pracą zawodową i dołożyli swoją cegiełkę do tego, jak dzisiaj nasza Hajnówka wygląda.

W tegorocznej edycji Quercusem uhonorowani zostali ludzie bardzo dobrze znani lokalnej społeczności: Jadwiga Nachiło – lekarz specjalista dermatologii i wenerologii, pracująca w Hajnówce od 1963 r., Jakub Ostapczuk – trener judo, założyciel sekcji judo funkcjonującej nieprzerwanie od lat 80., a także radny miejski kilku kadencji i Ryszard Leszczyński – przedsiębiorca, wieloletni prezes i założyciel Grupy KZN Bieżanów, a od 2018 związany z hajnowskimi Zakładami Maszynowymi Hamech.

Dziękuję serdecznie kapitule za to, że przyznała mi taką nagrodę i dołączam tym samym do plejady znakomitych osobistości, które tę nagrodę dostały. Tym samym zapisałem się w historii i będę na stałe w annałach tego miasta – mówił Ryszard Leszczyński. – Tego Quercusa nie zabiorę do domu, zostawię w zakładzie, będzie on przypominał, że kiedyś tutaj byłem.

Czytaj też:

Owacje zebrała także Jadwiga Nachiło, lekarka związana z Hajnówką od 50 lat. Jak sama mówiła o Hajnówce po raz pierwszy usłyszała na studiach, gdy mieszkała w jednym domu studenckim z Tamarą Sołoniewicz, do pracy w mieście trafiła w 1963 r. Dziś, pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego, wciąż pracuje i pomaga ludziom.

Przyznam się szczerze, że praca mnie mobilizuje - mówiła Jadwiga Nachiło. – Nie czuję się wtedy tak niedołężna, nie mam problemu z dużą ilością pacjentów, a wręcz przeciwnie – im więcej tym lepiej. Może troszeczkę trudno starszej osobie z cyfryzacją, ale jakoś mi to wychodzi.

Trzecim nagrodzonym został Jakub Ostapczuk, najbardziej znany hajnowianom z prowadzonej od lat sekcji judo. Podobnie jak Jadwiga Nachiło, judoka zaczynał poza Hajnówką – studiował w Warszawie, został wojskowym.

Wróciłem do Hajnówki w 1985 roku na moment, ale zostałem już 38 lat i myślę, że tu będę do końca. Ta nagroda jest nie tylko dla mnie, ale i dla moich wychowanków, bo co jest warty trener, który nie ma zawodników.

A trener Jakub Ostapczuk wychował zawodników wielu - w tym 6 mistrzów Polski, jego zawodnicy są sportowcami, żołnierzami, policjantami i funkcjonariuszami różnych służb.

Od 2015 r., kiedy ustanowiono Quercusy, nagrodą tą wyróżniono 31 osób. Autorem projektu Quercusa jest Jarosław Perszko i każdy egzemplarz wręczany kolejnym wyróżnionym, jest wykonywany indywidualnie przez autora.

Sylwetki nagrodzonych:

Dr Jadwiga Nachiło

Hajnowski lekarz, specjalistka dermatologii i wenerologii. Od 1963 r. podejmuje zatrudnienie w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Hajnówce. Obecnie należy do grona najstarszych stażem pracowników. Pracę lekarza lecznictwa potrafiła pogodzić z dyżurami w Pogotowiu Ratunkowym, pełnieniem funkcji lekarza-analityka, prowadzeniem przyszpitalnego punktu krwiodawstwa oraz pełnieniem zastępstw w ambulatoriach przyzakładowych hajnowskich zakładów pracy. Największą część swojej pracy zawodowej poświęciła problematyce profilaktyki, diagnostyki i leczenia chorób skóry, pracując w Poradni Dermatologicznej. Ceniona przez swoich pacjentów za rzeczowość oraz profesjonalizm, trafne diagnozy, dzięki czemu cieszy się ich ogromną symaptią. Mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie ustaje w swoich praktykach. Aktywnie też uczestniczy na rzecz lokalnego środowiska lekarskiego. Jest otwartym na ludzi, życzliwym człowiekiem, nie stroniącym od pomocy dla innych.

Jakub Ostapczuk

Z wykształcenia mgr inż. technolog drewna. Przez kilka kadencji zasiadał w Radzie Miasta Hajnówka jako radny, a także przewodniczący Rady Miasta. Jego największą pasją jest sport. Swoje zamiłowania sportowe skierował przede wszystkim na sporty walki. Jak mówi: "To moje życie. Długo byłem zawodnikiem, trenowałem w AZS w Warszawie. Moim młodszym kolegą był Paweł Nastula. Na początku, gdy przyjechałem do Hajnówki, większość mówiła, że będę rozbójników hodował. Im dłużej prowadzę, tym więcej jest chętnych i nie zdarzyło się, aby judoka był przestępcą, aby gdzieś narozrabiał. To zasługa filozofii judo. Ukłon na macie, przenosi się na życie codzienne, na szacunek do ludzi z którymi się spotyka...".

W latach 80. założył hajnowską sekcję judo, która funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Jej uczestnicy odnoszą wiele sukcesów na matach krajowych, jak też międzynarodowych. Po jego opieką trenerską są grupy w różnym wieku: od juniorów, po młodzież i osoby dorosłe.

Ryszard Tomasz Leszczyński

Przedsiębiorca, wieloletni prezes i założyciel Grupy KZN Bieżanów, związany od 4 dekad z branżą infrastruktury kolejowej. Od 2018 przeprowadzał proces sanacji Zakładów Maszynowych HAMECH, spółki córki wspomnianego holdingu. Dzięki swojemu zaangażowaniu i pomysłowości zdołał wyrwać firmę ze stagnacji i skierować ją na ścieżkę wzrostu. Pod zarządem prezesa Leszczyńskiego Hamech z roku na rok poszerzał i udoskonalał asortyment, wykorzystując zaawansowane technologicznie wyposażenie działu konstrukcyjnego, wydziałów produkcyjnych i doświadczenie pracowników. Dzięki temu wytwarzane w Hajnówce produkty – spełniające najwyższej klasy normy ekologiczne kotły, suszarnie czy parzelnie – znajdują rynek zbytu nie tylko w Polsce, ale także zagranicą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto