Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa zbiórka podpisów pod protestem mieszkańców powiatu hajnowskiego. Stanowisko zajął też zarząd województwa podlaskiego

Marta Chmielińska
Marta Chmielińska
W wielu miejscach powiatu trwa zbiórka podpisów pod protestem mieszkańców
W wielu miejscach powiatu trwa zbiórka podpisów pod protestem mieszkańców Marta Chmielińska
Projekt ustawy dotyczącej powołania nowej instytucji do ochrony Puszczy Białowieskiej wywołał duże poruszenie nie tylko wśród mieszkańców powiatu hajnowskiego, ale także w innych samorządowych kręgach. Podczas konferencji zarządu województwa podlaskiego, która odbyła się w poniedziałek (19.02), zaapelowano o wycofanie z procedowania ustawy dotyczącej Obiektu Światowego Dziedzictwa UNESCO Białowieża Forrest. Natomiast na terenie powiatu hajnowskiego trwa zbiórka podpisów pod protestem.

W konferencji, któa odbyła się w poniedziałek w Białymstoku uczestniczyli marszałek Artur Kosicki, wicemarszałek Marek Olbryś, oraz członkowie zarządu: Wiesława Burnos i Marek Malinowski, a także radna wojewódzka Wanda Mieczkowska.

Nie wyobrażamy sobie tworzenia takiego prawa, które nie będzie działało na rzecz naszych mieszkańców. Jest sprawą niedopuszczalną, że taki akt prawny nie był z nikim konsultowany, on odbiega od rzeczywistości i szkodzi przedsiębiorcom, samorządom i zwykłym mieszkańcom – mówił marszałek Artur Kosicki. – Takie stanowisko przyjął zarząd, przekażemy je odpowiednim osobom i organom, żeby faktycznie ktoś się opamiętał, bo takie działanie szkodzi naszemu regionowi.

Te działania to między innymi likwidacja trzech nadleśnictw i przejęcie ich majątku - także mieszkań służbowych czego obawiają się rodziny leśników. Ponadto ustawa zawiera zapis o przymusowych wywłaszczeniach, o których decydować ma dyrektor Puszczy Białowieskiej. Nowe zasady miałyby dotyczyć całego obszaru Puszczy Białowieskiej, na terenie której znajdują się miejscowości zamieszkiwane przez ludzi – m.in. Budy, Teremiski, Pogorzelce, Czerlonka, Olchówka, Długi Bród i oczywiście sama Białowieża.

Na zaprezentowane w projekcie zapisy nie chcą zgodzić się mieszkańcy powiatu hajnowskiego, którzy w niedzielę rozpoczęli zbiórkę podpisów pod swoim stanowiskiem, w którym apelują o to, aby podstawą do prowadzenia rozmów na temat ochrony Puszczy Białowieskiej był utworzony przy udziale wszystkich zainteresowanych środowisk - w tym naukowców, ekologów i mieszkańców, Zintegrowany Plan Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Unesco Białowieża Forrest.

Mieszkańcy powiatu zapowiadają także zbiórkę podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum lokalnego w tej sprawie.

Uważam, że referendum jest bardzo dobrym rozwiązaniem, będziemy mogli się wypowiedzieć w tej sprawie i co najważniejsze prawo do tego będziemy mieli tylko my - mieszkańcy a nie osoby z zewnątrz. Nic o nas bez nas! - mówi Anna Lewsza z Hajnówki.

Zanim powołany zostanie komitet referendalny, do które zaproszeni zostaną przedstawiciele różnych grup i środowisk, trwa zbiórka podpisów pod stanowiskiem mieszkańców. Treść stanowiska oraz listy do składania podpisów znaleźć można w urzędach gmin i parafiach całego powiatu, do akcji włączyła się także hajnowska “Solidarność”. Mieszkańcy zawiązali nieformalną grupę “Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej” i zamierzają prowadzić akcję informacyjną.

Bardzo dużo ludzi podpisuje protest - mówi Anna Łabędzka, członek grupy inicjatywnej złożonej z mieszkańców. - Wiele osób włączyło się także w akcję zbierania podpisów. Na naszym profilu w mediach społecznościowych można także pobrać plik do wydrukowania, natomiast podpisane listy spływają do sekretariatu Urzędu Gminy Hajnówka.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na hajnowka.naszemiasto.pl Nasze Miasto